AI

AI w marketingu: co oferuje rynek w 2024?

BY Basia Zaraczyńska

Od co najmniej roku możemy zaobserwować ogromne zainteresowanie tematem sztucznej inteligencji. 

Jest ona postrzegana już nie tylko jako ciekawostka, ale jako narzędzie, które już teraz rewolucjonizuje wiele branż i daje ogromne możliwości.

Choć obecnie technologia ta nie jest jeszcze doskonała – co zrozumiałe, bo jest stosunkowo nowa – to obserwujemy jej szybki rozwój. 2024 jest rokiem decydującym o tym, czy dana firma nie zostanie w tyle za konkurencją, która już testuje i wykorzystuje możliwości, które oferuje AI.

Sztuczna inteligencja w kampaniach reklamowych

Coca-Cola: Create Real Magic
Duże marki, już teraz wykorzystują AI w kampaniach reklamowych na różne sposoby. Create Real Magic Coca-Coli to ciąg dalszy wielokrotnie nagradzanej na festiwalach kampanii, której centralnym puntem był spot, w ramach którego znany na całym świecie napój został połączony z dziełami sztuki. Butelka Coca-Coli przychodziła z rąk do rąk różnych postaci przedstawianych na obrazach, w muzeach z całego świata.

Wraz z rozwojem AI marka wpadła na pomysł rozwoju tego konceptu. W rezultacie powstała innowacyjna aplikacja, wykorzystująca algorytmy AI, która pozwalała użytkownikom tworzyć własne dzieła sztuki, na których znajdowała się kultowa butelka Coca-Coli. Co ciekawe, najlepsze projekty były publikowane w mocno eksponowanych miejscach. Np. na Time Square. Dało to twórcom możliwość poczucia bycia częścią świata sztuki, co świetnie wpisuje się w filozofię marki.

Heinz: A.I. Ketchup
Spodobała nas się również kampania marki Heinz. W ramach niej zachęcono ludzi do namalowania butelki ketchupu. Zaskakująco, większość prac przedstawiała butelkę o charakterystycznym kształcie właściwym dla produktów Heinz. Efekty tej akcji zostały ujawnione publicznie, rzucając światło na ogromną świadomość marki w społeczeństwie.

W kolejnej fazie kampanii zaangażowano sztuczną inteligencję, prosząc ją o przedstawienie swojej wizji ketchupu. Graficzne narzędzia AI wygenerowały obrazy, na których dominowały butelki ketchupu w stylu Heinz. Oczywiście! Butelki były w kształcie butelek Heinza. Większość obrazów ketchupu w sieci to są obrazy ketchupu marki Heinz. Wykorzystanie sztucznej inteligencji służyło ponownemu potwierdzeniu pozycji lidera i statusu „top of mind” w swojej kategorii.

AI w marketingu – bariery

Kampanii z udziałem sztucznej inteligencji w marketingu, nie obserwujemy zbyt wiele – biorąc pod uwagę kampanie,  w których AI było elementem efektu końcowego akcji. Za ten stan rzeczy odpowiadają trzy bariery: Halucynacje, Poufność i Prawa autorskie, których na ten moment nie jesteśmy w stanie przeskoczyć.

1. Halucynacje AI
Halucynacje AI to zjawisko, które może występować głównie w modelach generatywnych AI, które mają zdolność do generowania tekstów np. ChatGPT, Gemini itd. Halucynacje te mogą polegać na wygenerowaniu treści, które wydają się być prawdziwe, ale w rzeczywistości nie mają związku z żadnymi prawdziwymi danymi wejściowymi dla modelu. Trzeba na nie szczególnie uważać przy tworzeniu kontentu np. tekstów pod SEO. Pojawiają się błędy, rzeczy zmyślone, nieprawdziwe.Trzeba uważać, sprawdzać i na bieżąco poprawiać.

2. Poufność
Na ten moment jest bardzo mały dostęp do bezpiecznych, zamkniętych i prywatnych rozwiązań sztucznej inteligencji. Wszystkie boty GPT, które możemy stworzyć na Marketplace OpenAI, tworzymy dla siebie, ale są one dostępne publicznie. Na tych danych, także jest trenowana sztuczna inteligencja. Nie jesteśmy, więc w stanie wrzucać tam danych wewnętrznych, wrażliwych, danych naszych klientów czy innych osób prywatnych. Ogranicza to w dużej mierze używanie tych narzędzi.

3. Prawa autorskie w AI
Kwestia praw autorskich w kontekście sztucznej inteligencji jest wciąż dość skomplikowana i wciąż ewoluująca. Obecne prawa autorskie zostały stworzone z myślą głównie o ludzkich autorach i ich dziełach. Jesteśmy zdania, że zawsze istnieje ryzyko, wypuszczenia kreacji, w której została użyta grafika wygenerowana przez narzędzie AI.  Jest możliwość, że zgłosi się do nas jakiś artysta, który pokaże, że nasze dzieło czerpie z jego dzieła, wykaże to, że nasza praca jest w jakiś sposób kreatywnym plagiatem. W związku z tym narażamy się na pewne perturbacje prawne. Oczywiście, powoli wprowadzane są rozwiązania, które mają na celu zmniejszenie takiego ryzyka. Jest wciąż bardzo płynna materia, przez co wiele firm waha się czy faktycznie w tę branżę wchodzić.

Mimo, istniejących barier warto próbować i powoli uczyć się dostępnych nam już narzędzi, nawet w ich wersji demo. Jest to w tych czasach konieczne, by rozwijać firmę i nie zatrzymać się w miejscu, gdy technologia tak pędzi do przodu. Warto przygotować się na regularne testowanie różnych dostępnych narzędzi AI. Polecamy, ułożenie całego procesu wdrożenia narzędzia AI do firmy i zaplanowanie spotkań, podczas których omawiane będą wszystkie zagadnienia związane z testowaniem i wdrażaniem nowych narzędzi. Przede wszystkim należy uzbroić się w cierpliwość i być otwartym na nowości.

Jeśli temat Cię zainteresował, zachęcamy do odsłuchania odcinka naszego podcastu.

Praktyczne wykorzystanie AI w marketingu

Teoria za nami. Czas na praktykę. Jak faktycznie możemy używać sztucznej inteligencji w poszczególnych działach marketingu? 

Wykorzystanie narzędzi AI przy tworzeniu strategii marki
Narzędzia AI mogą znacznie usprawnić prace nad konceptem strategicznym i kreatywnym. Sztuczna inteligencja może pomóc nam nabrać rozpędu z pierwszym rozeznaniem w temacie i dać szansę na na nakierowanie nas na dane odpowiednie tory myślowe.

Narzędzia te, świetnie wesprą stratega w momencie stawiania hipotez do zweryfikowania. Można poprosić o postawienie kilku-kilkunastu hipotez. Część z nich będzie bezużyteczna. Natomiast druga część może otworzyć drzwi do dalszych, głębszych poszukiwań. 

Narzędzia, które nam w tym pomagają to:

 • Perplexity AI – poszukiwanie informacji i insigtów w zawężonych bazach danych
 • Gemini, Chatboty GPT – standardowe poszukiwanie insightów
 • Adaily – poszukiwanie benchamarków

Narzędzia te opisujemy szerzej w naszym raporcie o sztucznej inteligencji. Już teraz możesz zapisać się do preorderu.

Wykorzystanie narzędzi AI w copywritingu
Bardzo często AI wykorzystuje się w copywritingu. Podobnie, jak w przypadku procesu strategicznego, sztuczna inteligencja pomoże nam, podczas blokady myślowej. Narzędzia sztucznej inteligencji mogą delikatnie popchnąć nas w konkretnym kierunku. 

Do tego typu pracy sprawdzą się narzędzia takie, jak:

 • Gemini
 • Chatboty GPT
 • Jasper AI
 • Writesonic 
 • Copy AI

Wykorzystanie narzędzi AI w projektowaniu grafik
Narzędzia AI generujące grafiki mogą nam pomóc na różne sposoby. Wygenerowane obrazy bądź ich elementy możemy użyć w kampaniach, bądź też na początkowym etapie ich projektowana – tworząc np. storyboardy.  Narzędzia te świetnie sprawdzą się do wizualizacji pomysłów. W ten sposób ułatwiamy sobie pracę czy też pokazujemy poglądowy widok na projekt klientowi.

Narzędzia graficzne AI, które mieliśmy okazje testować to m.in.:

 • Midjourney 
 • DALLE
 • Ideogram

Ponadto AI jest podpinane do już od dawna istniejących programów i narzędzi graficznych, dając dodatkowe możliwości do programów, które wcześniej nie miały takich funkcji. Te narzędzia to m.in:

Wykorzystanie narzędzi AI w namingu i brandingu
Sztuczna inteligencja może być również pomocna w obszarze namingu. Przyda się szczególnie w trakcie poszukiwań abstrakcyjnej nazwy, bez konkretnego znaczenia.

AI w brandingu wykorzystuje się najczęściej na starcie do tworzenia szybkich propozycji, które mogą być inspiracją pokazującą, w którym kierunku zmierzamy albo kiedy małe lub średnie biznesy nie chcą wchodzić w ten długi czasochłonny proces brandingu. 

W przypadku brandingu, AI wykorzystuje się najczęściej na starcie, do tworzenia szybkich propozycji pokazujących, w którym kierunku zmierzamy, jest to duża oszczędność czasu.

Narzędzia, które pozwalają na stworzenie propozycji np. logotypów, nazw, ale nie tylko:

 • Looka
 • Namix
 • Fiver

Wykorzystanie narzędzi AI w tworzeniu video
Sztuczna inteligencja w dziedzinie filmów video pozwala na np. generowanie sztucznych elementów na ekranie, edytowanie ruchu ust w rozmowach w innym języku. Można dzięki niej generować animacje i filmy i dodawać do nich lipsync. Rewolucja w dziedzinie video nie jest jeszcze tak szeroko dostępna, ale niedługo dzięki pracom nad Sorą od OpenAI będzie można tworzyć filmy, które ciężko będzie nam rozróżnić od prawdziwych.

Narzędzia do tworzenia video, przy użyciu AI to:

 • PIKA 
 • Runway AI
 • SORA (narzędzie będzie dostępne wkrótce)

Wykorzystanie narzędzi AI w projektowaniu interfejsów
W przeciągu ostatnich lat nastąpił duży postęp na rynku narzędzi do projektowania interfejsów. Bardzo mocno rósł trend low-code i no-code. Trend low-code i no-code co umożliwia szybkie tworzenie stron bez konieczności głębokiej wiedzy programistycznej. Można odnieść wrażenie, że większość programów wspieranych przez AI tj. Wix, Framer stanowią edytory ręczne, gdzie sztuczną inteligencje wykorzystujemy przy edycji tekstu, ułożenia treści. Natomiast najbardziej zaawansowanym programem AI, który generuję pełnowymiarową stronę jest na ten moment Dora AI, której dostępność jest dosyć świeża.

Podsumowanie

Rynek oferuje wiele możliwości i jest bardzo dynamiczny. W dzisiejszym środowisku biznesowym nie ma innej drogi niż otwartość na to co oferuje. Zachęcamy do testowania i wprowadzania narzędzi AI do firm,

Dynamiczny rozwój narzędzi wspieranych przez sztuczną inteligencję znacząco wpływa na branżę marketingu.

Oczywiście, branża ta stawia przed nami wyzwania. Pojawiające się halucynacje AI, kwestie poufności danych oraz zagadnienia praw autorskich wymagają ostrożnego podejścia i ciągłego monitorowania. Jednakże, mimo tych wyzwań, korzyści płynące z wykorzystania narzędzi AI w różnych obszarach marketingu są niezaprzeczalne.

Narzędzia AI znajdują zastosowanie nie tylko w copywritingu, ale i w tworzeniu strategii projektowaniu grafik, brandingu, produkcji video czy projektowaniu interfejsów. Ich wszechstronność i możliwość dostosowania do różnych potrzeb sprawiają, że stają się nieocenionym wsparciem dla marketerów.

Podsumowując, aby utrzymać przewagę konkurencyjną w dynamicznym świecie marketingu, warto eksplorować możliwości, jakie oferuje AI. Otwartość na innowacje i ciągłe poszukiwanie efektywnych narzędzi może przynieść znaczące korzyści dla rozwoju firmy oraz zwiększyć efektywności działań marketingowych.

FAQ

Jakie są główne wyzwania związane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w marketingu?

Odpowiedź: Główne wyzwania związane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w marketingu obejmują pojawianie się halucynacji AI, czyli generowanie nieprawdziwych informacji przez algorytmy, kwestie poufności danych, które mogą być zagrożone w przypadku korzystania z publicznie dostępnych narzędzi AI, oraz zagadnienia praw autorskich, które wymagają ciągłego monitorowania i dostosowywania się do zmieniającego się prawa.

Jakie są praktyczne zastosowania sztucznej inteligencji w różnych obszarach marketingu?

Odpowiedź: Sztuczna inteligencja znajduje praktyczne zastosowanie w wielu obszarach marketingu, takich jak tworzenie strategii marki, copywriting, projektowanie grafik, branding, produkcja video oraz projektowanie interfejsów. Narzędzia AI mogą być wykorzystywane do analizy danych, generowania treści, personalizacji doświadczeń użytkowników, automatyzacji procesów marketingowych oraz optymalizacji działań reklamowych.

Jakie są perspektywy rozwoju sztucznej inteligencji w marketingu w najbliższej przyszłości?

Odpowiedź: Perspektywy rozwoju sztucznej inteligencji w marketingu w najbliższej przyszłości są bardzo obiecujące. Oczekuje się dalszego wzrostu dostępności narzędzi AI oraz ich funkcjonalności, co umożliwi jeszcze bardziej zaawansowane i skuteczne wykorzystanie sztucznej inteligencji w marketingu. Ponadto, rozwój technologii AI może przynieść nowe innowacyjne rozwiązania, które pozwolą marketerom jeszcze lepiej dostosować się do zmieniających się potrzeb i oczekiwań klientów.

Basia Zaraczyńska
Marketing Specialist

Basia jest absolwentką Komunikacji Wizerunkowej na Uniwersytecie Wrocławskim. W Neon Shake odpowiada za marketing agencji. Interesuje się UX Designem i brandingiem.

Zainteresował Cię ten temat i chciałbyś porozmawiać o podobnych działaniach w Twojej firmie?

Wypełnij formularz i umów się na 30-minutową, bezpłatną rozmowę strategiczną!

  Dziękujemy za wypełnienie formularza!

  Wkrótce skontaktujemy się z Tobą, by umówić zakres i termin spotkania. Na tej podstawie dobierzemy eksperta, który poprowadzi konsultacje.

  Życzymy udanego dnia :) zespół Neon Shake