Od brand awareness do brand advocacy, czyli o roli marki

BY Aleksandra Michaliszyn

Budowanie silnego i rozpoznawalnego brandu oraz pozyskiwanie lojalnych klientów to klucz do sprawnego funkcjonowania biznesu. Proces ten wymaga jednak sporej dozy zaangażowania i kreatywności.

Rola marki w budowaniu strategii marketingowej

Dzisiejszy rynek charakteryzuje się przede wszystkim sporą zmiennością oraz konkurencyjnością. Dynamika otoczenia i swobodny dostęp do informacji stawiają przed firmami coraz to nowsze wyzwania. Jeżeli zależy Ci na osiągnięciu, a następnie utrzymaniu przewagi nad konkurencją, to jako przedsiębiorca koniecznie zadbaj o stworzenie silnego brandu. Jest to szczególnie istotne w sytuacji, kiedy inni uczestnicy rynku oferują podobne produkty lub usługi, zwłaszcza jeśli są one w zbliżonych cenach. Budowanie silnej marki jest więc na obecnym rynku kluczem do sukcesu.

brand awareness

Dlaczego rola marki jest tak istotna w projektowaniu strategii marketingowej? Ponieważ to właśnie dzięki niej Twoja firma oraz produkty lub usługi, które oferujesz, mają szansę wyróżnić się na tle konkurencji, a co za tym idzie, są bardziej atrakcyjne dla konsumentów. Należy przy tym pamiętać, że marka jest zasobem niematerialnym – zbiorem wartości, emocji, historii i konkretnych przekazów. Wpisuje się w styl życia konsumenta, czym zachęca go do zakupu. Dzięki dobrze dobranej strategii brandingowej oraz wykorzystaniu różnych narzędzi pozwalających na budowanie marki Twój produkt będzie w stanie wyróżnić się na półce sklepowej lub w przestrzeni internetowej. Będzie też w stanie wzbudzić pozytywne skojarzenia – a co za tym idzie, wzmocni się lojalność wśród odbiorców. Należy także zauważyć, że marka pozwala na dokonanie segmentacji rynku, co jest niezwykle ważne podczas projektowania działań marketingowych.

Zainteresował Cię
ten temat?

Brand awareness – co to jest i dlaczego ma tak duże znacznie dla sukcesu Twojej firmy?

Definicja brand awareness to nic innego jak świadomość marki. Jest to długofalowy proces obejmujący działania komunikacyjne, polegający na budowaniu pozytywnego wizerunku marki w oczach odbiorców. Zaczyna się on od zaszczepienia w konsumentach świadomości istnienia marki, a następnie zapoznawania ich z wartościami i przekazami, które za sobą niesie. Dzięki temu konsumenci są w stanie zauważyć charakterystyczne cechy wyróżniające markę spośród innych, a Ty zyskujesz możliwość budowania bliższej relacji ze swoimi klientami.

Poziom świadomości marki

Świadomość marki w zależności od prowadzonych działań może kształtować się na różnym poziomie. Jak mierzyć brand awareness?

  • Najbardziej pożądanym poziomem jest tak zwana świadomość natychmiastowa, czyli top-of-mind. Przy takim poziomie świadomość marki dana marka przychodzi konsumentom na myśl jako pierwsza w konkretnej kategorii. Oznacza to, że na przykład, jeśli klient myśli o laptopach gamingowych, to od razu jedna konkretna marka widnieje mu przed oczami. Wypracowanie takiego stanu rzeczy jest niestety nie lada zadaniem, jednak świadomość marki na poziomie top-of-mind to bardzo niewielkie szanse na wystąpienie sytuacji, w której klient zdecyduje się na ofertę konkurencji.
  • Znacznie częstsza na rynku, jednak wciąż bardzo korzystna dla poszczególnych firm, jest świadomość spontaniczna, czyli unaided recall. Oznacza ona, że dana marka funkcjonuje w świadomości klienta i jeśli będzie się on zastanawiał nad zakupem na przykład wspomnianego wcześniej laptopa, to marka ta pojawi się w puli pierwszych trzech do sześciu marek, które przyszły mu na myśl.
  • Najmniej znaczącym wskaźnikiem świadomości marki jest natomiast świadomość wspomagana, czyli aided recall. Wskaźnik ten określa, czy klient w ogóle zna markę oraz czy ewentualnie jest w stanie rozpoznawać ją lepiej niż marki konkurencyjne, na przykład patrząc na różne loga lub nazwy.

Poziom świadomości marki możesz zbadać na różne sposoby. Najpopularniejsze z nich to między innymi CATI (Computer-Assisted Telephone Interviewing), czyli wspomagany komputerowo wywiad telefoniczny, CAWI (Computer-Assisted Web Interview), czyli wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony WWW oraz PAPI (Paper nad Pencil Interview) – papierowych kwestionariuszy.

BRAND advocacy

Jak zwiększać brand awareness?

Budowanie świadomości marki ma ogromny wpływ na jej sukces. Jak więc sukcesywnie zwiększać brand awareness, aby marka stała się bardziej rozpoznawalna i na dobre zagościła w świadomości odbiorców?

Przede wszystkim pokaż się odbiorcom od strony wizualnej i operuj zmysłami oraz emocjami. Elementy takie jak social CI oraz identyfikacja wizualna, czyli logo, grafiki charakterystyczne dla marki, czy nawet aranżacja sklepu stacjonarnego mogą wzbudzać w odbiorcach konkretne emocje, a co za tym idzie, utrwalić się w ich świadomości. Merchandising, czyli stosowanie znaków towarowych, symboli oraz wizerunków, ma spory wpływ na decyzje zakupowe i możesz wykorzystać go między innymi do realizowania metody AIDA (Attention, Interest, Desire, Action).

Pamiętaj także, aby zawsze starać się nawiązać bliskie relacje ze swoimi klientami poprzez wchodzenie z nimi w dialog. Bądź aktywny w dobranych do charakteru marki mediach społecznościowych, angażuj swoich odbiorców oraz monitoruj internet za pomocą odpowiednich narzędzi, aby móc obserwować wszystkie wzmianki o marce oraz reagować na pochwały, skargi, prośby o pomoc lub pytania od swoich klientów.

Brand advocacy – czym jest?

Z punktu wiedzenia budowania strategii marki bardzo ważnym pojęciem jest także brand advocacy. Czym jest brand advocacy? To działania podejmowane przez samych klientów, polegające na dobrowolnym kształtowaniu wizerunku marki za pomocą rekomendacji, wystawiania pozytywnych opinii oraz wzmiankach o marce w przestrzeni internetowej i nie tylko. Klienci są tutaj niejako ambasadorami marki, stąd też nazwa „brand advocacy”, czyli „rzecznictwo marki”. Zaangażowanie odbiorców w podejmowane działania komunikacyjne i promocyjne sprawia, że są one jeszcze bardziej skuteczne. Dzięki temu pozycja marki na rynku ma szanse się umocnić.

Brand advocacy może mieć znaczenie zarówno z perspektywy sprzedaży i marketingu, jak i z perspektywy employer brandingu. Ambasadorami marki mogą być nie tylko klienci, ale także pracownicy firmy oraz influencerzy. Kiedy klienci będą zadowoleni z produktów lub usług oraz polecą je swoim znajomym, rodzinie lub w mediach społecznościowych, to renoma marki wzrośnie. Również w momencie, kiedy znany i lubiany w grupie docelowej influencer wspomni o produkcie lub usłudze oraz zaprezentuje markę na swoich profilach w social media, zasięgi marki oraz jej świadomość znacznie się zwiększą.

Podobnie wygląda sytuacja w przypadku pracowników – jeśli obecni lub byli pracownicy pozytywnie wypowiedzą się na temat Twojej firmy jako miejsca pracy, również sama marka na tym zyska, zarówno w oczach klientów, jak i potencjalnych przyszłych pracowników. Tak stan rzeczy to korzyści dla obu stron, ponieważ ambasadorzy są zadowoleni, że mogą podzielić się ze światem wartościowym produktem lub usługą, a Twoja firma może prowadzić skuteczniejsze działania promocyjne.

Brand awareness a brand advocacy

Oczywiście nie będziesz w stanie wypracować brand advocacy bez brand awareness. Aby marka pozyskała ambasadorów, w pierwszej kolejności musi zaistnieć w świadomości odbiorców. Ważnym elementem jest tutaj także brand recall, czyli to, czy konsumenci w ogóle kojarzą daną markę, a co ważniejsze, czy skojarzenia te mają pozytywny wydźwięk. Dzięki pozytywnym skojarzeniom buduje się więź emocjonalna między klientem a marką. Dlatego też budowanie świadomości marki oraz jej dobrego wizerunku jest tak ważne – sprawia, że klienci stają są lojalni i bardziej przywiązani.

Jak brand awareness i brand advocacy wpływają na Twoją firmę?

Podsumowując, silny brand pozwala na kreowanie pozytywnego wizerunku nie tylko całej firmy, ale także poszczególnych produktów lub usług. Marka funkcjonująca w świadomości odbiorców to gwarancja sukcesu, oraz lojalności ze strony klientów.

Wypracowanie wysokiego poziomu świadomości marki sprawi, że konsumenci będą chętniej sięgać po obrandowane produkty lub usługi oraz stworzą z brandem więź emocjonalną. Marka wyróżni się dzięki temu na tle konkurencji, stanie się wyjątkowa i niepowtarzalna, będzie synonimem korzyści. W taki sposób będzie ona w stanie pozyskać wśród klientów ambasadorów, dzięki którym działania promocyjne będą jeszcze bardziej efektywne i atrakcyjne.

Czy warto więc zdecydować się na dodatkowe działania mające na celu zwiększenie świadomości marki? Zdecydowanie tak!

FAQ: Zrozumienie Brand Awareness i Brand Advocacy

Czym jest Brand Awareness?

Odpowiedź: Brand Awareness to rozpoznawanie i przypominanie marki przez publiczność. Jest to długotrwały proces obejmujący działania komunikacyjne mające na celu budowanie pozytywnego wizerunku marki i uświadamianie konsumentom wartości i przekazów marki.

Jak Można Mierzyć Brand Awareness?

Odpowiedź: Brand Awareness można mierzyć na różnych poziomach, w tym świadomość bezpośrednia, spontaniczna i wspomagana, za pomocą metod takich jak CATI, CAWI i PAPI.

Jakie Strategie Pomagają Budować Brand Awareness?

Odpowiedź: Budowanie Brand Awareness obejmuje prezentowanie marki w sposób wizualny i emocjonalny dla publiczności, angażowanie się w media społecznościowe i reagowanie na opinie klientów. Elementy takie jak tożsamość wizualna i merchandising odgrywają kluczową rolę.

Czym jest Promocja Marki?

Odpowiedź: Promocja marki to kiedy klienci dobrowolnie promują markę poprzez rekomendacje, recenzje i wzmianki. Obejmuje to działanie klientów jako ambasadorów marki, wzmacniając jej wizerunek i zasięg.

Jak Brand Awareness i Promocja Wpływają na Biznes?

Odpowiedź: Wysoka Brand Awareness i promocja prowadzą do silnej obecności marki na rynku, lojalności klientów i unikalnej tożsamości marki. Są one kluczowe dla sukcesu i wzrostu biznesu.

Aleksandra Michaliszyn
Copywriter

Zainteresował Cię ten temat i chciałbyś porozmawiać o podobnych działaniach w Twojej firmie?

Wypełnij formularz i umów się na 30-minutową, bezpłatną rozmowę strategiczną!

    Dziękujemy za wypełnienie formularza!

    Wkrótce skontaktujemy się z Tobą, by umówić zakres i termin spotkania. Na tej podstawie dobierzemy eksperta, który poprowadzi konsultacje.

    Życzymy udanego dnia :) zespół Neon Shake