Jak zorganizować udany konkurs? Przeczytaj kompleksowy przewodnik

BY Iwona Napierała

Przyciągają uwagę klientów i budują trwałą więź z marką – konkursy są potężnym narzędziem marketingowym. Jednak żeby w pełni wykorzystać ich potencjał, niezbędne jest mistrzowskie opanowanie sztuki organizacji i prowadzenia tego typu aktywacji.

Korzyści płynące z organizacji konkursów marketingowych

Zachęcanie uczestników do aktywnego udziału w konkursie ma wiele zalet. Marka może zbudować więź emocjonalną i lojalność klientów, a także zwiększyć ich zaangażowanie. Klienci, którzy odczuwają korzyści z udziału w konkursach, często stają się jej ambasadorami i polecają ją innym. Jednocześnie konkursy marketingowe mogą pomóc w sprzedaży i promocji nowych produktów lub usług. Dodatkowo służą do generowania leadów, np. poprzez zapisy do baz marketingu bezpośredniego, testów produktów, czy generowania pozytywnych opinii, jak miało to miejsce w wielu konkursach organizowanych przez nas dla takich marek, jak np. Decathlon, Bausch&Lomb, Asus.

Po pierwsze – ustal jasne cele

Kluczowe jest ustalenie jasnych celów, które chcesz osiągnąć. Bez tego etapu konkurs może stracić swoją strategiczną wartość i nie przynieść oczekiwanych rezultatów.

Zastanów się, co jest dla Ciebie najważniejsze. Czy chcesz zwiększyć świadomość marki, zasięg swoich produktów lub usług, czy może zbudować więź emocjonalną z klientami? Odpowiedź na to pytanie pozwoli Ci skoncentrować swoje działania i mierzyć ich skuteczność. Określ też jasno, co świadczy o osiągnięciu celu.

Następnie ustal, czy chcesz, aby uczestnicy wykonali określone zadanie, udzielili odpowiedzi na pytania, czy może stworzyli kreatywną treść. Określenie formatu konkursu pomoże Ci stworzyć odpowiednie mechaniki i zasady, które będą wspierać osiągnięcie Twoich celów.

Ważne jest również, aby zidentyfikować grupę docelową konkursu. Kim są nasi potencjalni uczestnicy? Jakie są ich preferencje i oczekiwania? Zrozumienie grupy docelowej pozwoli dostosować mechanikę, nagrody i komunikację w taki sposób, aby przyciągnąć jak najwięcej uczestników. Świetnym przykładem będzie tutaj aktywacja konsumencka „Aktywny rodzic = Aktywne dziecko” dla BeRaw Kids, która angażowała rodziców i dzieci do wspólnej zabawy i promocji zdrowych nawyków związanych odżywianiem.

Planowanie i organizowanie konkursu marketingowego

Kiedy już ustalisz cele, czas zaplanować i zorganizować konkurs. Pierwszym krokiem jest określenie budżetu, którym dysponujesz. Pomoże Ci w dostosowaniu zakresu i określeniu nagród, które możesz przyznać.

Następnie stwórz harmonogram, określając daty rozpoczęcia i zakończenia, a także inne ważne terminy, np. termin składania zgłoszeń. Pamiętaj, aby uwzględnić wystarczająco dużo czasu na promocję konkursu i zebranie zgłoszeń.

Po ustaleniu budżetu i harmonogramu przejdź do ustalenia mechaniki i zasad konkursu. Czy będzie to konkurs wiedzy, konkurs kreatywny, loteria, czy jeszcze coś innego? Określ, co uczestnicy muszą zrobić, aby wziąć udział. Upewnij się, że mechanika jest interesująca i angażująca dla potencjalnych uczestników. Ważne, aby zasady były jasne, zrozumiałe i sprawiedliwe dla wszystkich.

nagrody konkursowe na ekranie komputera

Tworzenie angażującej mechaniki konkursu i zasad

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci w tym procesie:

Niski/łatwy próg wejścia

Udział w konkursie należy pozbawić barier. Powinien składać się z minimalnej liczby kroków, np. „napisz kreatywną odpowiedź na pytanie” lub „zrób zdjęcie”. Im więcej wymagań, tym trudniejszy staje się udział, co przekłada się na mniej zgłoszeń. Ten aspekt należy dostosować do celu marki: co jest najważniejsze? Szerokie zaangażowanie i dużo zgłoszeń? A może wąskie targetowanie i wyższe wymagania dotyczące udziału w aktywacji. Nasza agencja przygotowała kampanię dla marki Asus wykorzystując konkurs z większym progiem wejścia, ze względu  na trudną, kreatywną grupę docelową, jaką byli twórcy gier video. Uzyskaliśmy świetne pozycjonowanie, a liczba zgłoszeń przekroczyła nasze założenia.

Regulamin

Każdy konkurs musi mieć regulamin, który szczegółowo opisuje wszystkie zasady – zadanie konkursowe, czyli co należy zrobić, kiedy, jak i gdzie. Znajdziemy tam również informację o tym, jakie są nagrody, w jaki sposób można je zdobyć, jak będą wydawane. Pamiętaj, że określenie kwestii podatkowych i przetwarzania danych jest również podstawą takiego dokumentu. Uczestnik powinien znać zasady gry, które są jednakowe dla wszystkich, a Ty musisz ich przestrzegać.

Wyzwanie i kreatywność

Zadania konkursowe powinny być interesujące i wymagać od uczestników kreatywności. Zachęć ich do pokazania swojego talentu lub pomysłowości, co pozwoli wyróżnić się spośród innych.

Proste zasady

 Upewnij się, że zasady konkursu są proste i zrozumiałe. Unikaj zbyt skomplikowanych lub niejasnych instrukcji, które mogą zniechęcić potencjalnych uczestników.

Dopasowane nagrody

Atrakcyjne nagrody to kluczowy element angażującej mechaniki konkursu. Upewnij się, że są odpowiednie dla Twojej grupy docelowej i przyciągną uczestników. Mogą to być produkty lub usługi marki, vouchery, nagrody pieniężne, itp.

Jasny terminarz

Określ konkretne terminy, aby zachęcić uczestników do natychmiastowego działania. Możesz podzielić konkurs na części, z różnymi nagrodami na każdym etapie.

Promowanie konkursu marketingowego

Do osiągnięcia sukcesu niezbędna jest skuteczna promocja. Istnieje wiele kanałów, które możesz wykorzystać, takich jak media społecznościowe, strona internetowa, e-mail marketing, banery reklamowe, reklamy w prasie, radiu czy telewizji. Ważne, aby dostosować strategię promocji do grupy docelowej i celów samego konkursu.

Media społecznościowe są jednym z najlepszych narzędzi do promowania konkursu marketingowego. Możesz wykorzystać Facebooka, Instagrama, TikToka, X (dawniej Twitter), czy LinkedIn, aby dotrzeć do grupy docelowej i zachęcić ją do udziału w konkursie. Stwórz ciekawe treści, organizuj live’y, udostępniaj informacje o konkursie i zachęcaj do udziału za pomocą odpowiednich hashtagów.

Rozważ zaangażowanie twórców internetowych. Dzięki nim łatwiej dotrzesz do interesującej Cię grupy docelowej. Influencerzy mogą szerzej i w bardziej atrakcyjny sposób wyjaśnić zasady konkursu, wejść w interakcję z fanami oraz przybliżyć im ideę aktywacji.

para rozmawia przy biurku na temat organizacji konkursu

Strona internetowa Twojego konkursu powinna być przejrzysta i intuicyjna – to kluczowe miejsce, gdzie uczestnik najczęściej zgłasza swój udział. Dlatego musi zawierać informacje o konkursie, mechanice, zasadach, nagrodach, terminach oraz formularz rejestracyjny. Ważne, żeby była responsywna i działała sprawnie na różnych urządzeniach, takich jak komputery, smartfony, tablety.

Skutecznym narzędziem promocji może być również e-mail marketing. Pozwoli Ci wysłać informacje o konkursie do Twojej bazy klientów lub potencjalnych uczestników. Ważne, żeby treść e-maila była atrakcyjna, zachęcająca do kliknięcia i udziału w konkursie.

Zaangażowanie uczestników i budowanie lojalności marki

Po pierwsze zapewnić uczestnikom doskonałą obsługę klienta. Udzielaj odpowiedzi na pytania i prośby profesjonalnie i szybko. Uczestnicy powinni mieć poczucie, że są ważni i doceniani. Takie działania realizowaliśmy na profilu Facebookowym marki Oranżada Hellena, również z wykorzystaniem chatbota, który umożliwiał błyskawiczną reakcję na tysiące zgłoszeń. Pierwsza aktywacja przerosła nasze najśmielsze oczekiwania – swój udział w konkursie zgłosiło ponad 5 tysięcy osób!

Możesz zorganizować dodatkowe aktywności, np. konkurs towarzyszący, w którym uczestnicy mogą wygrać dodatkowe nagrody lub zniżki. Takie aktywacje będą zachętą do dłuższego uczestnictwa i zwiększenia zaangażowania.

Możesz również wykorzystać gamifikację, czyli elementy gry w konkursie. Stwórz punktację, poziomy, odznaki czy tabele liderów, które będą motywować uczestników do działania, rywalizacji i dalszego udziału.

Pomiar i analiza wyników konkursu

Po zakończeniu konkursu ważne jest przeprowadzenie pomiaru i analizy wyników. Oto kilka metryk, które możesz śledzić:

 • Liczba zgłoszeń śledź liczbę zgłoszeń, aby ocenić zainteresowanie uczestników i popularność konkursu.
 • Zasięg i zaangażowanie – analizuj zasięg i zaangażowanie w postach związanych z konkurencją w mediach społecznościowych. To pomoże Ci ocenić skuteczność promocji.
 • Konwersje – jeśli konkurs wymagał określonej akcji od uczestników, śledź liczbę konwersji, aby ocenić skuteczność konkursu w generowaniu sprzedaży lub innych celów biznesowych.
 • Opinie uczestników przeanalizuj opinie uczestników, aby dowiedzieć się, jakie były ich doświadczenia i czy byli zadowoleni z konkursu. To pomoże Ci w ulepszaniu przyszłych konkursów.

Loteria czy konkurs?

W przypadku organizacji loterii niezbędna jest współpraca z Izbą Skarbową. Należy również zadbać o otrzymanie gwarancji bankowej, co skutkuje zabezpieczeniem środków na poczet nagród. Cała procedura związana z przygotowaniem loterii jest trudniejsza i dłuższa od standardowej aktywacji konkursowej.
Jeżeli zdecydujemy się na aktywację konkursową warto postawić na zadanie konkursowe z niskim progiem wejścia. Może przybrać ono różne formy. Oto kilka pomysłów, które można wykorzystać:

 • Napisz z czym Ci się kojarzy dany produkt/marka.
 • Napisz dlaczego właśnie Ty masz wygrać produkt.
 • Opowiedz najzabawniejszą historię, jaka przydarzyła Ci się przy okazji korzystania z danego produktu.
 • Zrób zdjęcie z wykorzystaniem produktów marki które pokazuje jak bardzo je lubisz.
 • Nagraj krótkie wideo, na którym pokażesz w jaki kreatywny sposób wykorzystujesz produkt.

Kiedy przyda się agencja reklamowa?

Współpraca z agencją reklamową podczas organizowania konkursu marketingowego jest wartościowa z wielu powodów. 

Ma ona doświadczenie w tworzeniu strategii marketingowych i promocyjnych. Dzięki temu może odciążyć klienta w organizacji konkursów czy loterii. Bardzo często realizuje takie zadania od A do Z i de facto staje się prawnym organizatorem danej aktywacji. Tym samym odpowiada za wymyślenie zasad, napisanie regulaminu, stworzenie contentu, projektów, przeprowadzenie konkursu, jego promocję, zakup nagród i rozliczenie podatków. 

W związku z tak różnorodnymi zadaniami w zespole projektowym potrzebny jest account manager, strateg, media planner, kreatywny, grafik, prawnik, księgowa – to podstawowy skład osobowo-kompetencyjny, który agencja może zapewnić.

To wszystko sprawia, że klienci nie palą się do samodzielnej realizacji takich aktywacji. Wymagają sporego doświadczenia, wiedzy i sprawnego zespołu, który potrafi współpracować ze sobą pod presją czasu. Dlatego klienci czują się bezpieczniej organizując takie konkursy z agencjami reklamowymi, które biorą na siebie pełną odpowiedzialność za cały proces.

Chcesz zorganizować konkurs dla swojej marki?

FAQ

1. Czy konkurs musi mieć regulamin?

Tak, każdy konkurs musi posiadać regulamin. Jest to dokument prawny, który szczegółowo określa zasady konkursu, w tym sposób i warunki uczestnictwa, rodzaj i wartość nagród, kryteria wyboru zwycięzców, oraz informacje o przetwarzaniu danych osobowych uczestników. Regulamin zapewnia przejrzystość i uczciwość konkursu, chroni zarówno organizatora, jak i uczestników, a także jest wymogiem prawnym.

2. Czy lepiej oferować nagrody pieniężne czy vouchery?

Wybór między nagrodami pieniężnymi a voucherami zależy od grupy docelowej i celów fundatora konkursu. Nagrody pieniężne są uniwersalne i mogą przyciągnąć szerszą publiczność, natomiast vouchery mogą być bardziej atrakcyjne dla osób zainteresowanych konkretnymi produktami lub usługami, które związane są z DNA marki. Vouchery mają przewagę nad nagrodami pieniężnymi, ponieważ pomagają w promocji produktów i usług fundatora lub jego partnerów bliskich filozofii jego marki.

3. Jaki jest orientacyjny koszt organizacji konkursu lub loterii?

Koszt organizacji konkursu lub loterii może się znacznie różnić, w zależności od wielkości i zasięgu konkursu, wartości nagród, wybranych kanałów promocji i kosztów operacyjnych. Może to sięgać od kilku tysięcy złotych dla mniejszych konkursów lokalnych, do znacznie większych kwot dla aktywacji o zasięgu ogólnokrajowym lub międzynarodowym.

4. Ile czasu zajmuje zorganizowanie loterii?

Organizacja loterii może zająć od kilku tygodni do kilku miesięcy, w zależności od złożoności i wymagań prawnych. Proces ten obejmuje przygotowanie regulaminu, uzyskanie niezbędnych zgód, przygotowanie materiałów promocyjnych, oraz zapewnienie gwarancji bankowej.

5. Jakie są główne korzyści płynące z organizacji konkursów marketingowych?

Główne korzyści to budowanie emocjonalnej więzi i lojalności klientów, zwiększenie ich zaangażowania, promocja produktów lub usług, generowanie leadów oraz tworzenie pozytywnych opinii o marce. Konkursy umożliwiają także przekształcenie klientów w ambasadorów marki.

Iwona Napierała

Zainteresował Cię ten temat i chciałbyś porozmawiać o podobnych działaniach w Twojej firmie?

Wypełnij formularz i umów się na 30-minutową, bezpłatną rozmowę strategiczną!

  Dziękujemy za wypełnienie formularza!

  Wkrótce skontaktujemy się z Tobą, by umówić zakres i termin spotkania. Na tej podstawie dobierzemy eksperta, który poprowadzi konsultacje.

  Życzymy udanego dnia :) zespół Neon Shake