Jak grać w gaming marketing?

BY Anna Mitranka

W dzisiejszym dynamicznym świecie gier wideo, marketing odgrywa kluczową rolę w sukcesie każdej gry. Zwiększona konkurencja w branży sprawia, że ważne jest opracowanie skutecznych strategii promocyjnych, które pomogą przyciągnąć uwagę graczy i osiągnąć sukces na rynku. W tym artykule przyjrzymy się niektórym najważniejszym aspektom marketingu w branży gier, analizując skuteczne strategie i narzędzia, które mogą pomóc producentom gier w osiągnięciu ich celów.

Rynek gier w Polsce. Z niszy do mainstreamu

Powiedzieć, że branża gamingowa w ostatnich latach dynamicznie się rozwija, to nie powiedzieć nic. W Polsce gra już ponad 16 mln użytkowników. Według najnowszych opracowań, wartość rynku reklam w tej kategorii w 2020 r. wynosiła 3,2 mld dolarów, a do 2027 r. wzrośnie do 6,4 mld dolarów [1].

Wbrew utartym stereotypom, statystyczny gamer to nie wycofany nastolatek w typie geeka. Z analizy badań Polish Gamers Research przeprowadzonego wiosną 2020 r. wynika, że 76% użytkowników w wieku 15-65 w ciągu ostatniego miesiąca grało przynajmniej raz w grę wideo, z czego niemal połowa graczy to kobiety (49%).

Statystyczny gracz mieszka na wsi (36%), ma średnie wykształcenie (42%) i stałą pracę (61%). Co również warte odnotowania, według raportu aż 80% polskich graczy preferuje gry mobilne. Stąd rosnąca rola mobile gaming marketingu.

gaming marketing

Marketing gier video wczoraj a dziś

Reklamowy potencjał gier szybko dostrzegły marki. Przykłady marketingu w grach pojawiły się już w latach 80. XX wieku. Jeden z pierwszych znanych przykładów advergamingu, czyli techniki marketingowej, polegającej na tworzeniu gier przez same marki, sięga 1983 r., kiedy to Atari na zamówienie Coca-Coli wyprodukowało specjalną edycję gry „Space Invaders”: „Pepsi Invaders”. W roli wroga wystąpiło oczywiście logo Pepsi, głównego konkurenta marki. A zadaniem gracza było… zestrzeliwanie liter P-E-P-S-I.

Zainteresował Cię
ten temat?

Dziś marketing gier video czy e-sport marketing dysponują precyzyjnymi narzędziami, pozwalającymi, w zależności od celu kampanii, zwiększyć świadomość marki lub sprzedaż produktów. Od partnerstwa czy sponsoringu wydarzeń e-sportowych, marketing
w społecznościach graczy (na popularnych platformach Twitch czy Discord), przez współpracę z influencerami, po in-game advertising, który pozwala płynnie wpleść działania marketingowe w świat gry.

Na popularności zyskują działania niestandardowe, wykorzystujące nowe technologie, jak AI czy AR. Dla przykładu, na potrzeby kampanii Danio przeprowadzonej na platformie Twitch, wykorzystując AI stworzono nowy format reklamowy, który analizuje rozgrywkę
i uruchamia reklamę dokładnie w momencie, gdy energia postaci spada. Dzięki temu postać Małego Głoda zaczepiała streamujących graczy dokładnie wtedy, gdy „padały im baterie” z głodu, przypominając, że czas na przekąskę.

gaming marketing

Dlaczego marketing jest istotny w branży gier?

W konkurencyjnym świecie gier, marketing odgrywa kluczową rolę w budowaniu świadomości marki, zdobywaniu nowych klientów i utrzymaniu lojalności graczy. Efektywne strategie marketingowe mogą przyciągnąć uwagę graczy, zwiększyć sprzedaż i budować trwałe relacje z klientami.

Główne cele marketingu w branży gier

Głównymi celami marketingu w branży gier są:

 1. Zwiększenie świadomości marki: Marketing ma na celu zbudowanie rozpoznawalności marki i zwiększenie widoczności na rynku gier.

 2. Zwiększenie sprzedaży: Poprzez efektywne kampanie promocyjne, marketing ma za zadanie przekonać potencjalnych klientów do zakupu danej gry.

 3. Budowanie społeczności: Marketing w branży gier ma na celu budowanie społeczności graczy wokół danej marki, co prowadzi do większego zaangażowania i lojalności.

 4. Utrzymanie lojalności graczy: Poprzez odpowiednie działania marketingowe, można zwiększyć lojalność istniejących graczy i utrzymać ich dłużej przy danej marce.

Kanały promocji w marketingu gier

 • Content marketing w branży giercontent marketing jest nieodzownym elementem marketingu w branży gier. Oto dwa popularne kanały content marketingu w branży gier:
  • Tworzenie wartościowych treści dla graczy – tworzenie wartościowych treści dla graczy jest kluczowe. Mogą to być poradniki, recenzje, artykuły dotyczące gier, które dostarczają informacji i rozrywki.
  • Blogi, vlogi i recenzje gier – blogi, vlogi i recenzje gier są popularnymi kanałami promocji. Influencerzy i recenzenci gier mogą dotrzeć do dużej liczby graczy, którzy ufają ich opiniom i rekomendacjom.
 • Social media w marketingu gier – social media stanowią doskonałą platformę do komunikacji z graczami. Oto dwa aspekty wykorzystania social media w marketingu gier:
  • Wykorzystanie platform społecznościowych – obecność na platformach społecznościowych, takich jak Facebook, Twitter czy Instagram, pozwala na budowanie społeczności graczy, prowadzenie aktywnych dyskusji i udostępnianie nowości dotyczących gier.
  • Budowanie relacji i angażowanie graczy – social media daje możliwość bezpośredniej komunikacji z graczami, odpowiadania na ich pytania, a także organizowania konkursów i eventów, które angażują społeczność
 • Influencer marketing w branży gier – influencerzy mają duży wpływ na decyzje graczy. Oto dwa aspekty influencer marketingu w branży gier:
  • Wpływ influencerów na decyzje graczy – influencerzy często mają oddaną społeczność fanów, którzy ufają ich opiniom. Współpraca z influencerami może znacząco wpłynąć na decyzje graczy i zwiększyć świadomość marki.
  • Współpraca z popularnymi graczami i twórcami treści – współpraca z popularnymi graczami i twórcami treści na platformach takich jak YouTube czy Twitch może przyciągnąć uwagę dużej liczby graczy i zwiększyć zainteresowanie daną grą.
 • Eventy i konferencje branżowe – eventy i konferencje branżowe są doskonałymi okazjami do promocji gier. Oto dwa aspekty wykorzystania eventów i konferencji w marketingu gier:
  • Prezentacje gier na targach i wydarzeniach – prezentacje gier na targach i wydarzeniach branżowych przyciągają uwagę mediów i graczy. To doskonała okazja do pokazania gry i zdobycia nowych klientów.
  • Budowanie świadomości marki poprzez udział w konferencjach – udział w konferencjach branżowych umożliwia budowanie świadomości marki, nawiązywanie kontaktów biznesowych oraz wymianę doświadczeń z innymi profesjonalistami z branży gier.

gaming_marketing_asus

Neon Shake gra w gaming marketing

Doświadczenie Neon Shake w obszarze marketingu gier jest wielopłaszczyznowe – mamy na koncie zarówno kampanie hitowych gier, jak i kampanie cross marketingowe.

Dla Ubisoftu, francuskiego giganta rynku gamingowego, zrealizowaliśmy niestandardową kampanię gry Watch Dogs: Legion na platformie YouTube, wykorzystującą spersonalizowane wideo, kontekstowo nawiązujące do oglądanych treści i realistycznie oddające wrażenie zhakowania komputera. W 20 zrealizowanych wideo (każde wykorzystywać nieco inny przekaz) dosłownie wciągaliśmy odbiorcę w świat gry. Efekt? Średni czas oglądania wyniósł 25,9 s, a współczynnik obejrzeń 46,19%. To nawet kilka razy więcej niż przy standardowych kampaniach na YouTube.

Z kolei w ramach promocji hitowej gry FarCry6, nawiązaliśmy współpracę z twórcami kanału Matura to Bzdura, by zrealizować odcinek badający wiedzę Polaków na temat… wyspy Yara, rządzonej przez dyktatora Antóna Castillo. Oczywiście, istniejącej jedynie w grze.

W ramach działań promujących popularny format dla młodszych odbiorców, Just Dance, postawiliśmy na influencer marketing. We współpracy z popularnym duetem Fit-Lovers, Mafasshion i Barbarą Kurdej-Szatan przygotowaliśmy aktywację, w której influencerzy zamieszczali na swoich profilach wideo, na którym tańczą… z słuchawkami na uszach. Zadaniem obserwatorów było odgadnięcie, do jakiej muzyki tańczą. A nagrodami: PS4 i gry Just Dance.

Kampanią dedykowaną stricte gamerom jest także nasza najnowsza kampania dla marki ASUS, ROG For Creators, promująca zaawansowaną technologicznie linię produktów Republic Of Gamers. Przy wsparciu ekspertów branży gamedev i studia produkcyjnego Ten Square Games, a także we współpracy z tuzami polskiej branży gamingowej, opracowaliśmy konkurs, którego celem było stworzenie własnej gry, w oparciu o gotowe elementy. Nagrodą, oprócz hi-techowego laptopa, są warsztaty tworzenia gier w studiu Ten Square Games.

Gramy dalej!

Marketing gier video to z pewnością jedna z najbardziej inspirujących obecnie dziedzin marketingu. Z jednej strony stwarza możliwość do wykorzystywania zaawansowanych narzędzi, z drugiej – wymaga głębokiego zrozumienia grupy docelowej i ponadprzeciętnej kreatywności. Nie jest łatwo zaskoczyć na ogromnym i mocno konkurencyjnym rynku.


Ale jak widać, można!

FAQJakie są najważniejsze aspekty marketingu w branży gier?

Marketing w branży gier skupia się na zrozumieniu rynku i preferencji graczy, budowaniu marki, tworzeniu angażujących treści oraz wykorzystywaniu nowych trendów, takich jak e-sport i streaming.

Jakie narzędzia można wykorzystać do skutecznego marketingu w branży gier?

Do skutecznego marketingu w branży gier można wykorzystać narzędzia takie jak analiza danych, badanie statystyk graczy, optymalizacja opisu gry, współpraca z influencerami, reklamy w mediach społecznościowych i wiele innych.

Dlaczego marketing treści jest ważny w branży gier?

Marketing treści pozwala na tworzenie ciekawych zwiastunów i materiałów promocyjnych, które przyciągają uwagę graczy i pomagają budować świadomość marki.

Jakie są korzyści sponsoringu e-sportowego dla producentów gier?

Sponsoring e-sportowy pozwala producentom gier na budowanie relacji z zespołami i graczami, zwiększenie widoczności marki oraz dotarcie do szerokiej publiczności graczy.

Czym różni się marketing w branży gier od innych form marketingu?

Marketing w branży gier wymaga głębokiej wiedzy o rynku i preferencjach graczy, a także dostosowania strategii do specyfiki gier wideo i ich społeczności. Również wykorzystywanie nowych trendów, takich jak streaming i e-sport, jest niezwykle istotne.

Anna Mitranka
copywriter

Anna pracuje w naszym zespole copywriterskim od kilku lat. To żadna tajemnica, że dzięki jej umiejętnościom wygrywamy przetargi i tworzymy treści dla klientów na najwyższym poziomie.

Zainteresował Cię ten temat i chciałbyś porozmawiać o podobnych działaniach w Twojej firmie?

Wypełnij formularz i umów się na 30-minutową, bezpłatną rozmowę strategiczną!

  Dziękujemy za wypełnienie formularza!

  Wkrótce skontaktujemy się z Tobą, by umówić zakres i termin spotkania. Na tej podstawie dobierzemy eksperta, który poprowadzi konsultacje.

  Życzymy udanego dnia :) zespół Neon Shake