TIKTOK vs. INSTAGRAM – która z platform będzie odpowiednia dla Twojego biznesu?

BY Basia Zaraczyńska

TikTok i Instagram to dwie potęgi, które mają wiele do zaoferowania dla marketerów. Wybór odpowiedniej platformy społecznościowej może być decydujący.

Platforma TikTok jest jedną z największych platform typowo rozrywkowych. Tym samym jest potężną konkurencją, chociażby dla Instagrama. Ostatnie aktualizacje wprost wskazują, że obecnie TikTok dąży do rozwijania się jako wyszukiwarka.

Z tego tekstu dowiesz się...

Podobieństwa

Obie aplikacje dedykowane są urządzeniom mobilnym. Format, który zdecydowanie je łączy to krótkie wideo. Tiktok jak i Instagram oferują szereg filtrów i zaawansowanych narzędzi do edycji swoich materiałów. Zarówno na TikToku, jak i na instagramowych rolkach ogromną rolę odgrywają również hasztagi. Warto dodać, że z perspektywy marketera, oba kanały komunikacji mają potencjał do generowania ogromnych zasięgów, dlatego warto je uwzględnić podczas planowania strategii i budowania wizerunku i świadomości marki.

Różnice

1. Format Treści
TikTok oparty jest głównie na krótkich filmach, obecnie daje możliwość publikacji wideo trwających maksymalnie do 10 minut.
Instagram przyjmuje bardziej kompleksowe podejście i oferuje trzy różne formy publikowanych treści:

  • Posty – standardowy format obejmujący zdjęcia, jak i wideo.
  • Reels – czyli instagramowe rolki. Można powiedzieć, że są odpowiednikiem Tiktoków.  Dopuszczalna długość filmu to w tym przypadku 60 sekund.
  • Stories – funkcja, która pozwala na publikowanie krótkich filmików lub zdjęć, które znikają po 24 godzinach. Dzięki funkcjom takim jak ankiety, pytania i linki przesuwane, świetnie nadają się do promocji ofert ograniczonych czasowo. 

2. Grupa docelowa
TikTok ma więcej użytkowników pokolenia Z niż Instagram. Większość twórców platformy to osoby w wieku od 18 do 24 lat. Co ciekawe 57% użytkowników TikToka to kobiety. Największy odsetek (25%) użytkowników TikToka w USA to osoby w wieku od 10 do 19 lat. W rzeczywistości 47,4% użytkowników TikTok ma mniej niż 30 lat. Instagram jest bardziej zróżnicowany pod względem wieku, ale nadal cieszy się dużą popularnością wśród młodszej grupy, głównie osób w wieku od 18 do 34 lat. 

3. Algorytm
Algorytm na platformach społecznościowych to zestaw reguł i procedur, które decydują o tym, jakie treści są wyświetlane użytkownikom. Jest to swoisty mechanizm filtrujący, który analizuje ogromną ilość danych na temat treści i aktywności użytkowników, aby dostarczyć im najbardziej odpowiednie i interesujące treści. Algorytmy są wykorzystywane przez platformy społecznościowe do personalizacji doświadczenia użytkownika. Pozwalają, także na trafne promowanie postów.Są one oparte na różnych czynnikach.
Algorytmy Instagrama, jak i Tiktoka różnią się pod względem sposobu, w jaki promują treści i decydują o ich widoczności. 

TikTok kładzie nacisk na preferencje użytkowników, analizując ich interakcje z treściami, informacje dotyczące treści oraz ustawienia konta. Co ważne – jako jedna z niewielu platform – nie bierze pod uwagę liczby obserwujących. Daje to szansę na trafienie do szerokiego grona odbiorców nawet początkującym twórcom. Jeśli chodzi o Instagrama, jednym z kluczowych czynników jest zaangażowanie, czyli ilość polubień, komentarzy i udostępnień posta. Im większe zaangażowanie, tym większa szansa na to, że post zostanie wyświetlony większej liczbie osób. Kolejnym istotnym czynnikiem jest czas publikacji – świeże treści mają większą szansę na pojawienie się w aktualnościach innych użytkowników. Algorytm bierze także pod uwagę relacje użytkownika z danymi profilami oraz zainteresowania wyrażane poprzez interakcje z treściami. Istotne są również informacje przekazywane przez użytkownika  na temat postu.

Warto zaznaczyć, że algorytmy ciągle ewoluują. Aby osiągnąć sukces w social mediach należy należy na bieżąco analizować wprowadzane przez platformy zmiany.

Planujesz działania w social media?

4. Reklamy
Obie platformy oferują możliwość promowania treści poprzez płatne kampanie. Na obu aplikacjach jako cele kampanii możemy wybrać: zasięg, ruch, czy instalację aplikacji. Instagram daje nam opcje dodania promocji na aktywność, pozyskanie klientów czy sprzedaż. Co ciekawe, na Instagramie możemy zaznaczyć również opcję “rozpoznawalność marki”. Reklamy są wyświetlane wówczas, tylko tym osobom, które są skłonne zapamiętać daną markę.

To co wyróżnia TikToka to możliwość generowania leadów i konwersje. Gdy użytkownik naciśnie przycisk CTA na wideo reklamowym, podczas przeglądania zakładki “Dla Ciebie”,  błyskawicznie otworzy się formularz, w którym może dowiedzieć się czegoś o firmie, zostawić swoje dane kontaktowe i zasygnalizować zainteresowanie danym produktem lub usługą.  Generowanie leadów to nie tylko możliwość dotarcia do nowych grup odbiorców, lecz także umożliwienie firmom tworzenia w pełni spersonalizowanych wiadomości, które zacieśniają więź między marką a klientem.

5. Ograniczenia
Chociaż krótkie filmy odgrywają kluczową rolę na obu platformach, na Instagramie można opierać się głównie na zdjęciach produktów, fotografiach z banków zdjęć czy prostych animacjach.  TikTok natomiast wymaga obecności osoby występującej w wideo. Może być to pracownik, ambasador czy influencer. Dla wielu firm jest to jednak bariera. Platforma jednak stale się rozwija i wprowadza nowe funkcje. Niedawno umożliwiła dodawanie zdjęć z podkładem muzycznym, co otwiera nowe możliwości tworzenia treści na tej platformie.

kobieta motywująca do brandingu i rebrandingu

Podsumowanie

Jeżeli zależy Ci na stałym pozyskiwaniu odbiorców i obie aplikacje pasują do twojej grupy docelowej, najlepszym rozwiązaniem będzie prowadzenie kont na obu platformach. Obie aplikacje oferują szereg funkcji, które pozwolą Ci dotrzeć do swojej grupy docelowej. Oczywiście, prowadzenie kont w mediach społecznościowych jest wymagającym i pracochłonnym zajęciem. Czasem, warto zwrócić się o pomoc do profesjonalisty. Jeśli zastanawiasz się czy jest to odpowiedni moment na skorzystanie z usług agencji, przeczytaj nasz artykuł, który rozwieje twoje wątpliwości.

FAQ

Czy TikTok sprawdzi się lepiej dla młodszych grup docelowych?

Odpowiedź: Tak, TikTok jest często preferowany przez młodszą publiczność.

Czy reklamy na TikToku i Instagramie są efektywne?

Odpowiedź: Tak, zarówno reklamy na TikToku, jak i na Instagramie mogą być bardzo efektywne, pod warunkiem odpowiedniego dostosowania strategii reklamowej do celów biznesowych oraz grupy docelowej. Istotne jest także monitorowanie wyników i optymalizacja kampanii w oparciu o zebrane dane.

Która platforma społecznościowa jest lepsza do reklamowania mojej marki: TikTok czy Instagram?

Odpowiedź: Wybór pomiędzy TikTokiem a Instagramem zależy głównie od charakteru Twojej marki, docelowej grupy odbiorców oraz celów reklamowych. TikTok jest skuteczny w dotarciu do młodszej grupy użytkowników zainteresowanej kreatywnymi treściami, podczas gdy Instagram przyciąga różnorodne grupy wiekowe.

Jak mogę uzyskać więcej informacji na temat możliwości reklamowych na TikToku i Instagramie?

Odpowiedź: Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat reklamowania się na TikToku i Instagramie oraz jakie strategie mogą być najlepsze dla Twojej marki, skontaktuj się z naszą agencją. Nasi eksperci pomogą Ci zrozumieć dostępne opcje i opracować skuteczną strategię reklamową.

Basia Zaraczyńska
Marketing Specialist

Basia jest absolwentką Komunikacji Wizerunkowej na Uniwersytecie Wrocławskim. W Neon Shake odpowiada za marketing agencji. Interesuje się UX Designem i brandingiem.

Zainteresował Cię ten temat i chciałbyś porozmawiać o podobnych działaniach w Twojej firmie?

Wypełnij formularz i umów się na 30-minutową, bezpłatną rozmowę strategiczną!

    Dziękujemy za wypełnienie formularza!

    Wkrótce skontaktujemy się z Tobą, by umówić zakres i termin spotkania. Na tej podstawie dobierzemy eksperta, który poprowadzi konsultacje.

    Życzymy udanego dnia :) zespół Neon Shake