Jak mądrze używać ChatGPT do pisania dobrych tekstów?

BY Damian Tomczyk

W dzisiejszych czasach pisanie tekstów marketingowych jest niezwykle istotne dla każdej firmy dążącej do osiągnięcia sukcesu online.

Odpowiednio napisane treści mogą przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów, zwiększyć ruch na stronie internetowej oraz przyczynić się do wzrostu sprzedaży. Jednak nie zawsze jest łatwo znaleźć czas i zasoby na tworzenie tych tekstów. W takim przypadku ChatGPT może być niezastąpionym narzędziem dla copywriterów i specjalistów SEO. Ten artykuł przedstawia praktyczne wskazówki dotyczące pisania tekstów marketingowych z wykorzystaniem ChatGPT.

Czym jest ChatGPT?

ChatGPT jest zaawansowanym modelem generatywnym opartym na uczeniu maszynowym, który zrewolucjonizował pole generowania tekstu. Wykorzystując technologię sztucznej inteligencji, ChatGPT jest w stanie tworzyć unikalne treści tekstowe, które wydają się być pisane przez człowieka. Ten potężny model został wytrenowany na ogromnej ilości danych tekstowych, takich jak artykuły, książki, blogi, fora dyskusyjne i wiele innych. W trakcie procesu uczenia ChatGPT zdobył szeroką wiedzę na temat języka, gramatyki, stylu pisania oraz kontekstu różnych tematów.

Co wyróżnia ChatGPT spośród innych narzędzi generatywnych, to jego zdolność do tworzenia płynnych i zrozumiałych tekstów. Model ten jest w stanie kontynuować rozpoczęte zdania, tworzyć logiczne argumenty, generować opisy i informacje, a nawet odpowiadać na pytania. ChatGPT potrafi dostarczać treści na szeroką gamę tematów, od nauki i technologii po kulturę i rozrywkę. Niezależnie od tematu, ChatGPT jest w stanie wygenerować treści, które są czytelne, przemyślane i wartościowe.

Ważne jest zauważenie, że ChatGPT jest narzędziem wspomagającym, które wymaga interakcji człowieka. Chociaż model ten posiada ogromną wiedzę, to nie jest w stanie rozumieć kontekstu w pełni jak człowiek. Dlatego nadzór i redakcja ze strony człowieka są niezbędne, aby upewnić się, że wygenerowane treści są zgodne z oczekiwaniami, zgodne z marką i spełniają określone cele. ChatGPT może być niezwykle wartościowym narzędziem dla copywriterów, marketerów i redaktorów, umożliwiając im generowanie unikalnych treści, oszczędzając czas i zapewniając różnorodność w tworzonych tekstach.

W skrócie, ChatGPT to zaawansowany model generatywny, który z pomocą uczenia maszynowego jest w stanie generować unikalne i wartościowe treści tekstowe. Jego potencjał w dziedzinie marketingu, tworzenia treści i komunikacji z klientami jest ogromny, jednak nadzór człowieka jest kluczowy, aby zapewnić doskonałą jakość i dopasowanie generowanych treści do konkretnych potrzeb i strategii marketingowej.

Jak tworzyć teksty z wykorzystaniem ChatGPT?

ChatGPT cały czas się uczy, dlatego coraz lepiej radzi sobie ze złożonymi zagadnieniami, np. egzaminami lekarskimi.

Jednak czasami miewa halucynacje i przytacza nieprawdziwe dane. Podczas pisania tekstów eksperckich trzeba pamiętać o kilku żelaznych zasadach. Żeby było łatwiej, rozpisujemy je w 6 punktach.

Można powiedzieć, że AI „wychodzi z lodówki”, zaznaczając swoją obecność w wielu dziedzinach naszego życia. Ostatnio ChatGPT prawie zdał egzamin na lekarza radiologa, na który studenci uczą się latami. No właśnie – prawie. Jego słabą stroną okazały się nielogiczne i niedokładne odpowiedzi. I właśnie o tym należy pamiętać podczas pisania tekstu eksperckiego z ChatGPT. O czym jeszcze? Poznaj 5 żelaznych zasad, dzięki którym napiszesz super treści.

Pisanie tekstu eksperckiego z ChatGPT w 6 krokach:

 1. Generuj w dobrym stylu
  Na pewno masz swój unikatowy styl pisania. ChatGPT będzie próbował go naśladować, a Ty możesz mu w tym pomóc. Wykorzystaj kilka tekstów swojego autorstwa – dzięki dłuższym i bardziej szczegółowym formom lepiej zrozumie Twoje oczekiwania. Nigdy nie dziel się z nim poufnymi danymi. Ale śmiało podziel się elementami, które muszą znaleźć się w Twoim tekście eksperckim, a o których na pewno nie ma pojęcia.
 1. Precyzja to podstawa
  Zastanów się, jakie informacje chcesz przekazać w swoim tekście. Następnie przygotuj konspekt i zrealizuj go krok po kroku. Podczas pisania skoncentruj się na konkretnych zagadnieniach i na formułowaniu możliwie jak najbardziej precyzyjnych pytań. Jeżeli będą zbyt ogólne, otrzymasz wieloznaczne odpowiedzi. A przecież nie o to chodzi w tekście eksperckim.
 1. 5 why
  Jeśli otrzymasz odpowiedź, która jest zbyt krótka lub nie spełnia Twoich oczekiwań, możesz zadać pytanie ponownie, prosząc o bardziej szczegółowe wyjaśnienia. Świetnie sprawdza się tutaj metoda 5 why. Dzięki wielokrotnemu zadawaniu pytań „Dlaczego…?” zagadnienie staje się bardziej zrozumiałe i wyczerpujące, a ewentualne problemy stają się łatwiejsze do wyeliminowania.

Zastanawiasz się jak wykorzystać ChatGPT w swojej firmie?

 1. Bądź na bieżąco
  ChatGPT ma problemy z aktualną wiedzą – wie, co się działo tylko do września 2021 roku. Jeżeli potrzebujesz nowszych informacji, musisz znaleźć je na własną rękę, np. w Google. Dostrzeż w tym pozytywy – to świetna okazja do poszukania unikatowych danych, dzięki którym Twój tekst wyróżni się na tle innych. GPT-4 ma też mniej idealną i wolniejszą opcję web browsingu, która szuka potrzebnych informacji w sieci.
 1. Ufaj, ale sprawdzaj
  Chociaż ChatGPT może generować interesujące odpowiedzi, nie zawsze możemy mieć pewność, że będą one poprawne. Co więcej – może się okazać, że ChatGPT nie przyzna się do braku wiedzy i przedstawi zmyślone przez siebie dane. Dlatego w przypadku tekstów eksperckich zawsze warto sprawdzić otrzymane informacje na podstawie innych źródeł.
 1. Poprawiaj
  ChatGPT nie wygeneruje od razu perfekcyjnej treści, ale pomoże Ci zbudować strukturę całego artykułu. Za każdym razem czytaj otrzymane odpowiedzi, dostosuj je do swoich potrzeb, wprowadź poprawki i upewnij się, że tekst jest spójny i logiczny. Nie zniechęcaj się, jeśli nie spełnił Twoich oczekiwań. Z każdą „pogawędką” ChatGPT, jak człowiek, uczy się czegoś nowego.

Jak działa ChatGPT w kontekście marketingu?

ChatGPT to zaawansowany model generatywny oparty na uczeniu maszynowym, który może być nieocenionym narzędziem w dziedzinie marketingu. Działa na podstawie ogromnej ilości danych treningowych, które przekazują mu wiedzę na temat różnych tematów i stylów pisania. Dzięki temu ChatGPT jest w stanie generować teksty, które wydają się być pisane przez człowieka.

Jedną z głównych zalet ChatGPT w marketingu jest jego zdolność do generowania unikalnych treści. Dzięki temu narzędziu można tworzyć artykuły blogowe, opisy produktów, treści na stronach internetowych i wiele więcej, które są oryginalne i angażujące dla czytelników. ChatGPT potrafi dostarczyć szeroką gamę informacji na temat różnych branż i tematów, co czyni go wszechstronnym narzędziem dla marketerów.

Personalizacja treści jest kluczowa w marketingu, a ChatGPT może pomóc w tym zakresie. Narzędzie to umożliwia dostosowywanie generowanych treści do konkretnych grup docelowych. Można tworzyć treści, które są spersonalizowane i przemawiają do potrzeb klientów. Na przykład, można wykorzystać ChatGPT do generowania spersonalizowanych wiadomości marketingowych lub ofert promocyjnych, które są dopasowane do preferencji i zachowań konkretnych klientów.

Kiedy korzystasz z ChatGPT do generowania treści marketingowych, istotne jest również przeprowadzenie redakcji i dostosowania wygenerowanych tekstów. Chociaż ChatGPT potrafi generować imponujące treści, to wciąż wymaga interwencji człowieka, aby teksty były doskonałe. Redakcja i dostosowanie treści są kluczowe, aby zapewnić, że treści generowane przez ChatGPT są zgodne z marką, stylem i oczekiwaniami klientów.

Wnioski są jasne – ChatGPT jest narzędziem o ogromnym potencjale w dziedzinie marketingu. Dzięki jego zdolności do generowania unikalnych treści i personalizacji wiadomości, marketerzy mogą osiągnąć większy zasięg, zaangażowanie klientów i lepsze wyniki sprzedaży. Jednak należy pamiętać, że wciąż istnieje potrzeba ludzkiego nadzoru i redakcji, aby zapewnić, że treści generowane przez ChatGPT są doskonałe i odpowiadają strategii marketingowej danej firmy.

Często zadawane pytania (FAQ)

Q1: Jakie są korzyści z pisania tekstów marketingowych z wykorzystaniem ChatGPT?

A1: Korzyścią z użycia ChatGPT przy pisaniu tekstów marketingowych jest możliwość generowania unikalnych i angażujących treści przy oszczędności czasu i zasobów.

Q2: Czy teksty generowane przez ChatGPT są SEO-optymalne?

A2: Tak, ChatGPT może pomóc w tworzeniu SEO-optymalnych treści, gdyż można wskazać odpowiednie słowa kluczowe i optymalizować strukturę tekstu pod kątem pozycjonowania.

Q3: Jak zapewnić unikalność treści generowanej przez ChatGPT?

A3: Aby zapewnić unikalność treści, należy przeprowadzić edycję i dostosowanie wygenerowanych treści do własnych potrzeb, a także wykorzystać swoją wiedzę i doświadczenie w danym temacie.

Q4: Czy ChatGPT może zastąpić copywritera?

A4: ChatGPT może być pomocnym narzędziem dla copywriterów, jednak wciąż istotne jest ludzkie zaangażowanie, kreatywność i redakcja tekstu.

Q5: Jakie są najlepsze praktyki przy pisaniu tekstów marketingowych?

A5: Kilka najlepszych praktyk to: zrozumienie grupy docelowej, tworzenie unikalnych treści, optymalizacja pod kątem SEO, korzystanie z jasnej struktury i wciągającego stylu pisania.

Podsumowanie

Pisanie tekstów marketingowych z wykorzystaniem ChatGPT może być skutecznym narzędziem dla copywriterów i specjalistów SEO. Kluczem do sukcesu jest poznanie grupy docelowej, planowanie treści, tworzenie atrakcyjnych tytułów oraz pisanie wciągającej i przystępnej treści. Pamiętaj również o optymalizacji pod kątem SEO i dostosowaniu wygenerowanych treści

Damian Tomczyk
Copywriter

Współpracował z markami wielu branż, ale jest przekonany, że jeszcze wszystko przed nim. Każdy brief to dla niego wstęp do fascynującej historii. Copywriter w NEON SHAKE Advertising. Wcześniej związany z branżą PR. Był również dziennikarzem największego portalu finansowego w Polsce – Money.pl.

Zainteresował Cię ten temat i chciałbyś porozmawiać o podobnych działaniach w Twojej firmie?

Wypełnij formularz i umów się na 30-minutową, bezpłatną rozmowę strategiczną!

  Dziękujemy za wypełnienie formularza!

  Wkrótce skontaktujemy się z Tobą, by umówić zakres i termin spotkania. Na tej podstawie dobierzemy eksperta, który poprowadzi konsultacje.

  Życzymy udanego dnia :) zespół Neon Shake