Budowanie marki pracodawcy – czyli czym jest employer branding

BY Iwona Napierała

Sytuacja na rynku pracy od wielu lat przechyla się na stronę pracownika. Coraz częściej pracodawcy muszą walczyć o najlepszych kandydatów i wdrażać odpowiednie aktywności, które pomogą im zatrzymywać talenty u siebie na pokładzie. Te wszystkie działania określ się mianem employer brandingu, czyli budowaniem marki pracodawcy. 

Czym jest employer branding 

Termin employer branding to ogół działań marketingowych, które mają za zadanie zachęcać najlepszych kandydatów do przyjścia do organizacji oraz przekonywać już zatrudnionych, że powinni w niej zostać na długo. Dziedzina ta tak na prawdę łączy marketing z szeroko pojętym HR-em, a dokładniej elementami zarządzania zasobami ludzkimi. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że to sposób na reklamowanie pracodawcy.

Reklama ta jest skierowana zarówno do obecnych pracowników, jak i potencjalnych kandydatów, a jej głównym przesłaniem jest pokazanie firmy jako przyjaznego środowiska pracy, które daje możliwość rozwoju kariery, stabilność zatrudnienia oraz realizuje inne ważne dla pracowników wartości. Ma ona przekonać specjalistów, że dana organizacja jest najlepszym wyborem na rynku pracy.

Szczegółowa definicja budowania wizerunku pracodawcy jest stosunkowo młoda, ponieważ została stworzona dwie dekady temu przez jednego z pionierów w tej dziedzinie – firmę McKinsey.

Zainteresował Cię ten temat?

Na początek EVP (Employer Value Proposition) oraz strategia

Najważniejszymi elementami dobrego employer brandingu jest określenie EVP organizacji oraz przygotowanie odpowiedniej strategii działań. EVP to nic innego, jak unikalna oferta pracodawcy. W ramach EVP określamy wartości i korzyści, które są niepowtarzalne dla naszej organizacji i mają przyciągać pracowników. Zwykle od tego elementu rozpoczyna się przygodę z marką pracodawcy. W kolejnym kroku należy zastanowić się, co i jak chcemy osiągnąć i przygotować szczegółowy plan z uwzględnienim niezbędnych narzędzi i działań.

Rodzaje employer brandingu

Działania związane z budowaniem marki pracodawcy można podzielić na projekty skierowane do wewnątrz – tak zwany employer branding wewnętrzny oraz działania mające za zadanie wspierać procesy rekrutacyjne – czyli employer branding zewnętrzny. 

Employer branding wewnętrzny, skierowany do obecnych pracowników to przede wszystkim:
 • wewnętrzne programy gratyfikujące pracowników firmy, np. nagrody jubileuszowe, prezenty z okazji narodzin dziecka,
 • dodatkowe możliwości rozwoju np. szkolenia ,
 • odpowiednie narzędzia komunikacji, które gwarantują jak najlepszy przepływ informacji pomiędzy pracodawcą a pracownikami,
 • ciekawe benefity pozapłacowe,
 • eventy okolicznościowe i imprezy integracyjne,
 • dbanie o work-life balance – wdrożenie programów wspierających zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników,
 • konkursy, prezenty,
 • rozbudowany on-boarding.
Employer branding zewnętrzny skierowany do potencjalnych pracowników to przede wszystkim:
 • kampanie rekrutacyjne,
 • programy stażowe,
 • obecność na targach pracy,
 • pojawianie się na konferencjach branżowych,
 • obecność w mediach społecznościowych,
 • prowadzenie strony kariery,
 • współpraca z biurami karier i uczelniami.

Korzyści dla pracodawcy

Wszystkie działania mające na celu budowanie marki pracodawcy, to często przedsięwzięcia wymagające zaangażowania dodatkowego budżetu i zatrudnienia specjalisty w tej dziedzinie. Ale wiele badań jednoznacznie pokazuje, że są to bardzo opłacalne działania dla biznesu.

Odpowiednio zbudowana marka pracodawcy pozwala na obniżenie retencji pracowników w firmie, zdecydowanie skraca proces rekrutacji i obniża jego koszty, pozwala na zatrzymanie na pokładzie wartościowych ludzi, lepiej dopasowanych do samej organizacji, którzy decydują o jej sukcesie. Dodatkowo pracownicy, którzy dobrze się czują w swoim miejscu pracy i widzą dla siebie możliwości rozwoju, są zdecydowanie bardziej wydajni i zaangażowani.

Co ciekawe, w dłuższej perspektywie czasu dobrze zbudowana marka pracodawcy wpływa również na lepszą ocenę firmy przez partnerów biznesowych, czy też klientów, pozwala wyróżnić się w branży.

Employer branding w Polsce

Badania przeprowadzone w Polsce pokazują, że trend związany z budowaniem wizerunku pracodawcy cały czas jest nowością i wdrażają go jedynie najbardziej dojrzałe organizacje. Okazuje się, że strategię employer brandingu ma mniej niż co piąty pracodawca.

Oczywiście wielu z nich powoli wdraża już poszczególne działania w swojej firmie, zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne, jednak cały czas jest to proces nieuporządkowany. 

Obszar związany z budowaniem marki pracodawcy jest cały czas nowy, zarówno dla firm, jak i wspierających je agencji, ale dzięki temu pozostawia wiele możliwości do działania i rozwoju, a równocześnie może zagwarantować osiągnięcie realnego sukcesu.

Iwona Napierała

Zainteresował Cię ten temat i chciałbyś porozmawiać o podobnych działaniach w Twojej firmie?

Wypełnij formularz i umów się na 30-minutową, bezpłatną rozmowę strategiczną!


  Formularz został wysłany!

  W ciągu najbliższego dnia roboczego odpiszemy na podany adres z kilkoma pytaniami na temat Twojej firmy.

  Następnie dobierzemy najlepszych specjalistów po dwzględem Twoich potrzeb, aby móc odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania. Do ustalenia pozostanie tylko data i preferowana forma spotkania!