Budowanie marki pracodawcy – czyli czym jest employer branding

BY Iwona Napierała

Sytuacja na rynku pracy od wielu lat przechyla się na stronę pracownika. Coraz częściej pracodawcy muszą walczyć o najlepszych kandydatów i wdrażać odpowiednie aktywności, które pomogą im zatrzymywać talenty u siebie na pokładzie. Te wszystkie działania określ się mianem employer brandingu, czyli budowaniem marki pracodawcy. 

Czym jest employer branding 

Termin employer branding to ogół działań marketingowych, które mają za zadanie zachęcać najlepszych kandydatów do przyjścia do organizacji oraz przekonywać już zatrudnionych, że powinni w niej zostać na długo. Dziedzina ta tak na prawdę łączy marketing z szeroko pojętym HR-em, a dokładniej elementami zarządzania zasobami ludzkimi. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że to sposób na reklamowanie pracodawcy.

Reklama ta jest skierowana zarówno do obecnych pracowników, jak i potencjalnych kandydatów, a jej głównym przesłaniem jest pokazanie firmy jako przyjaznego środowiska pracy, które daje możliwość rozwoju kariery, stabilność zatrudnienia oraz realizuje inne ważne dla pracowników wartości. Ma ona przekonać specjalistów, że dana organizacja jest najlepszym wyborem na rynku pracy.

Szczegółowa definicja budowania wizerunku pracodawcy jest stosunkowo młoda, ponieważ została stworzona dwie dekady temu przez jednego z pionierów w tej dziedzinie – firmę McKinsey.

Zainteresował Cię ten temat?

Na początek EVP (Employer Value Proposition) oraz strategia

Najważniejszymi elementami dobrego employer brandingu jest określenie EVP organizacji oraz przygotowanie odpowiedniej strategii działań. EVP to nic innego, jak unikalna oferta pracodawcy. W ramach EVP określamy wartości i korzyści, które są niepowtarzalne dla naszej organizacji i mają przyciągać pracowników. Zwykle od tego elementu rozpoczyna się przygodę z marką pracodawcy. W kolejnym kroku należy zastanowić się, co i jak chcemy osiągnąć i przygotować szczegółowy plan z uwzględnienim niezbędnych narzędzi i działań.

przykładowa ilustracja brand

Rodzaje employer brandingu

Działania związane z budowaniem marki pracodawcy można podzielić na projekty skierowane do wewnątrz – tak zwany employer branding wewnętrzny oraz działania mające za zadanie wspierać procesy rekrutacyjne – czyli employer branding zewnętrzny. 

Employer branding wewnętrzny, skierowany do obecnych pracowników to przede wszystkim:
 • wewnętrzne programy gratyfikujące pracowników firmy, np. nagrody jubileuszowe, prezenty z okazji narodzin dziecka,
 • dodatkowe możliwości rozwoju np. szkolenia ,
 • odpowiednie narzędzia komunikacji, które gwarantują jak najlepszy przepływ informacji pomiędzy pracodawcą a pracownikami,
 • ciekawe benefity pozapłacowe,
 • eventy okolicznościowe i imprezy integracyjne,
 • dbanie o work-life balance – wdrożenie programów wspierających zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników,
 • konkursy, prezenty,
 • rozbudowany on-boarding.
Employer branding zewnętrzny skierowany do potencjalnych pracowników to przede wszystkim:
 • kampanie rekrutacyjne,
 • programy stażowe,
 • obecność na targach pracy,
 • pojawianie się na konferencjach branżowych,
 • obecność w mediach społecznościowych,
 • prowadzenie strony kariery,
 • współpraca z biurami karier i uczelniami.

Korzyści dla pracodawcy

Wszystkie działania mające na celu budowanie marki pracodawcy, to często przedsięwzięcia wymagające zaangażowania dodatkowego budżetu i zatrudnienia specjalisty w tej dziedzinie. Ale wiele badań jednoznacznie pokazuje, że są to bardzo opłacalne działania dla biznesu.

Odpowiednio zbudowana marka pracodawcy pozwala na obniżenie retencji pracowników w firmie, zdecydowanie skraca proces rekrutacji i obniża jego koszty, pozwala na zatrzymanie na pokładzie wartościowych ludzi, lepiej dopasowanych do samej organizacji, którzy decydują o jej sukcesie. Dodatkowo pracownicy, którzy dobrze się czują w swoim miejscu pracy i widzą dla siebie możliwości rozwoju, są zdecydowanie bardziej wydajni i zaangażowani.

Co ciekawe, w dłuższej perspektywie czasu dobrze zbudowana marka pracodawcy wpływa również na lepszą ocenę firmy przez partnerów biznesowych, czy też klientów, pozwala wyróżnić się w branży.

zespół budujący employer branding

Employer branding w Polsce

Badania przeprowadzone w Polsce pokazują, że trend związany z budowaniem wizerunku pracodawcy cały czas jest nowością i wdrażają go jedynie najbardziej dojrzałe organizacje. Okazuje się, że strategię employer brandingu ma mniej niż co piąty pracodawca.

Oczywiście wielu z nich powoli wdraża już poszczególne działania w swojej firmie, zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne, jednak cały czas jest to proces nieuporządkowany. 

Obszar związany z budowaniem marki pracodawcy jest cały czas nowy, zarówno dla firm, jak i wspierających je agencji, ale dzięki temu pozostawia wiele możliwości do działania i rozwoju, a równocześnie może zagwarantować osiągnięcie realnego sukcesu.

Przykładowe narzędzia employer branding

Narzędzia employer branding stają się nieodzownym elementem strategii każdej przedsiębiorczej organizacji. Mają one za zadanie nie tylko przyciągnąć uwagę potencjalnych kandydatów, ale również zbudować mocną i pozytywną relację z obecnymi pracownikami. Wśród szerokiego wachlarza dostępnych metod i narzędzi, kilka z nich wyróżnia się jako szczególnie efektywne w kreowaniu atrakcyjnego wizerunku pracodawcy. Oto one:

 • Strony Kariery: Niezastąpione w procesie przyciągania talentów, strony kariery są często pierwszym punktem kontaktu między firmą a potencjalnym pracownikiem. Dostarczają one nie tylko informacji o aktualnych ofertach pracy, ale również przedstawiają kulturę i wartości firmy, co jest kluczowe dla kandydatów szukających miejsca, z którym mogą się utożsamiać.
 • Media Społecznościowe: Stanowią one dynamiczne narzędzie do budowania marki pracodawcy, pozwalając na regularne komunikowanie osiągnięć firmy, jej kultury i atmosfery pracy. Platformy takie jak LinkedIn, Facebook, czy Instagram umożliwiają interakcję z obecnymi i potencjalnymi pracownikami, a także szerzenie pozytywnych opinii i doświadczeń.
 • Platformy Rekrutacyjne: Są to specjalistyczne portale, które umożliwiają publikację ofert pracy i bezpośrednią komunikację z kandydatami. Dzięki nim firmy mogą dotrzeć do szerokiej bazy potencjalnych pracowników, jednocześnie prezentując się jako nowoczesne i aktywnie poszukujące talentów.
 • Programy Ambasadorskie Pracowników: Pozwalają na wykorzystanie obecnych pracowników jako ambasadorów marki, którzy dzielą się swoimi pozytywnymi doświadczeniami w pracy w mediach społecznościowych i w bezpośrednich rozmowach z potencjalnymi kandydatami. Jest to szczególnie wartościowe, ponieważ autentyczne opinie pracowników mają duże znaczenie dla kandydatów.
 • Szkolenia Rozwojowe: Demonstrują zaangażowanie firmy w rozwój zawodowy i osobisty pracowników. Szkolenia, warsztaty i kursy są atrakcyjnymi benefitami, które przyciągają ambitnych kandydatów zainteresowanych ciągłym rozwojem.
 • Inicjatywy CSR (Corporate Social Responsibility): Projekty społeczne i ekologiczne pokazują, że firma działa odpowiedzialnie i etycznie, co jest coraz ważniejszym aspektem dla pracowników. Zaangażowanie w CSR może znacząco podnieść atrakcyjność pracodawcy.

W dobie cyfrowej transformacji, narzędzia takie jak wideo rekrutacyjne, storytelling czy kampanie w mediach społecznościowych zyskują na znaczeniu, oferując firmom nowoczesne i kreatywne sposoby na budowanie relacji z obecnymi i potencjalnymi pracownikami. Wykorzystanie tych narzędzi w sposób przemyślany i spójny może znacząco wzmocnić pozycję firmy na rynku pracy, przyciągając i zatrzymując najlepsze talenty.

Podsumowanie

Employer branding, czyli budowanie marki pracodawcy, jest dzisiaj jednym z kluczowych elementów strategii firm dążących do przyciągnięcia, zaangażowania i zatrzymania najlepszych talentów na rynku pracy. W obliczu zmieniającej się dynamiki rynku, gdzie pracownicy mają coraz większy wybór potencjalnych miejsc pracy, działania związane z employer brandingiem stają się nie tylko pożądane, ale wręcz niezbędne dla każdej przedsiębiorczej organizacji.

FAQ – najczęściej zadawane pytania o employer branding

Czym jest employer branding?

 • Employer branding to ogół działań marketingowych i HR-owych mających na celu promowanie firmy jako atrakcyjnego miejsca pracy, zarówno w oczach obecnych, jak i potencjalnych pracowników.

Co to jest EVP (Employer Value Proposition)?

 • EVP, czyli unikalna propozycja wartości pracodawcy, to zestaw korzyści i wartości, które firma oferuje swoim pracownikom, wyróżniając się tym samym na rynku pracy.

Jakie są rodzaje działań w ramach employer brandingu?

 • Działania można podzielić na wewnętrzne, skierowane do obecnych pracowników (np. benefity, szkolenia, budowanie kultury organizacyjnej) oraz zewnętrzne, mające na celu przyciągnięcie nowych talentów (np. kampanie rekrutacyjne, obecność na targach pracy).

Jakie korzyści przynosi employer branding?

 • Employer branding pomaga obniżyć koszty rekrutacji, skrócić czas poszukiwania nowych pracowników, zwiększyć zaangażowanie i lojalność obecnych pracowników, a także poprawić wizerunek firmy na rynku.

Czy każda firma powinna inwestować w employer branding?

 • Tak, niezależnie od wielkości firmy czy branży, inwestycje w employer branding mogą przynieść znaczące korzyści, pomagając przyciągnąć i zatrzymać najlepsze talenty oraz budować pozytywny wizerunek pracodawcy.
Iwona Napierała

Zainteresował Cię ten temat i chciałbyś porozmawiać o podobnych działaniach w Twojej firmie?

Wypełnij formularz i umów się na 30-minutową, bezpłatną rozmowę strategiczną!

  Dziękujemy za wypełnienie formularza!

  Wkrótce skontaktujemy się z Tobą, by umówić zakres i termin spotkania. Na tej podstawie dobierzemy eksperta, który poprowadzi konsultacje.

  Życzymy udanego dnia :) zespół Neon Shake