Pika Labs – nowe narzędzie AI do generowania animacji, które musisz znać.

BY Basia Zaraczyńska

Animacje są jednym z najskuteczniejszych narzędzi w marketingu i reklamie.

Wyróżniają się swoją niesamowitą skutecznością w przyciąganiu uwagi i przekazywaniu treści w atrakcyjny sposób, tworząc trwały obraz w pamięci odbiorców. Nowe narzędzie świetnie sprawdzi się w branży marketingu.

Czym jest Pika Labs?

Pika Labs jest narzędziem opartym o sztuczną inteligencję, który umożliwia tworzenie efektownych animacji za pomocą krótkiego opisu lub zdjęcia. Platforma przyciągnęła już uwagę około pół miliona użytkowników, generując kilka milionów filmów tygodniowo.

Jesteś ciekawy, jak możesz wykorzystać AI w swojej organizacji?

Jak korzystać z Pika Labs?

Aby rozpocząć tworzenie wideo za pomocą Pika, konieczne jest zalogowanie się przez konto Google lub Discord na stronie internetowej platformy. Po zarejestrowaniu się, zostaniesz umieszczony na liście oczekujących. Warto jednak zaznaczyć, że oczekiwanie nie trwa zbyt długo. W ciągu kilku minut od rejestracji Pika Labs wysyła wiadomość e-mail potwierdzającą pełny dostęp do Pika 1.0. Obecnie wciąż mamy możliwość korzystania z platformy na Discordzie, natomiast zdecydowanie bardziej polecamy generowanie animacji  bezpośrednio na stronie Pika Labs – jest łatwiejsze i bardziej intuicyjne. Ten właśnie sposób opiszemy w poniższym artykule.

Czy Pika Labs jest darmowe?

Korzystając z darmowej wersji platformy otrzymujemy  30 kredytów dziennie. Do wygenerowania jednego 3-sekundowego filmu potrzebujemy 10 kredytów. A więc darmowa wersja pozwala nam na stworzenie 3 filmów ze znakiem wodnym dziennie.

Pika Labs oferuje trzy rodzaje płatnych planów: STANDARD, UNLIMIED oraz PRO. Wykupując jeden z nich otrzymujemy możliwość tworzenia filmów bez znaku wodnego. Co ciekawe, wersja PRO pozwala na komercyjne wykorzystanie wygenerowanych wideo. Warto dodać, że wszystkie płatne plany dają możliwość wygenerowania filmów o długości do 15 sekund, a nie 3, jak w wersji bezpłatnej.

Dokładne ceny planów można znaleźć na stronie internetowej Pika Labs.

Generowanie animacji z tekstu

W celu wygenerowania animacji od postaw wpisujemy prompt w dolnej części ekranu, klikając w obszar z napisem “Describe your story”. Przed przesłaniem polecenia warto dodać odpowiednie parametry, które opiszę w dalszej części artykułu.

Kluczem do sukcesu w wygenerowaniu animacji zgodnej z naszymi oczekiwaniami jest utworzenie odpowiedniego promptu. Przy jego pisaniu warto skupić się na poniższej strukturze:

Rodzaj, Styl, Scena, Akcja, Modulacja

Rodzaj: 2D Animation, 3D Animation, Cinematic Film, Etc

Styl: Comedy Film, Action Film, Style by (filmmaker)

Scena: Gdzie dzieje się akcja? Kto występuje w wideo?

Akcja: Co dzieje się w kadrze? 

Modulacja: Czy w kadrze występują jakieś dodatkowe efekty? 

Prompt: Astronaut sitting at control board with blinking lights, cinematic

prompt: A mesmerizing vaporwave synthwave style futuristic street car race speeds in the bustling neon-lit streets of California. Awash in cyberpunk allure, vibrant red neon glows against the sleek, ultramodern cars as they glide by. Every detail is crisp and meticulously detailed, while the high contrast and cinematic composition add a sense of grandeur to this photorealistic image.

Generowanie animacji ze zdjęcia

Możemy także utworzyć animację na podstawie zdjęcia, wpisując prompt i załączając zdjęcie. Statyczny obraz przekształca się w wideo. Tak jak w poprzednim przypadku animację możemy udoskonalać edytując prompt.

Jeżeli chodzi o polecenie, może być ono nieco bardziej ograniczone, niż w przypadku generowania filmu od zera. Z racji tego, że zdjęcie, z którego korzystamy określa styl i atmosferę animacji, my musimy skoncentrować się przede wszystkim na akcji, która ma się zadziać.
W tym przypadku warto wykorzystać grafiki wygenerowane w innych platformach wykorzystujących AI np. Midjourney.

camera: zoom out

Przekształcenia innej animacji

Pika Labs wprowadziło również możliwość przekształcenia już istniejącej animacji, niekoniecznie wygenerowanej na platformie. Możemy dodać ciekawe efekty nawet do filmu nakręconego przez nas. W tym celu, tak samo jak w przypadku animacji ze zdjęcia, wgrywamy film i  wpisujemy polecenie opisujące co ma się w nim zadziać.

Parametry

Parametry są istotnym elementem promptu, dzięki nim możemy określić techniczne oczekiwania wobec animacji. Zamieszczając poniższe polecenia wraz z wartością na końcu promptu osiągniemy zamierzone efekty:

Parametry są istotnym elementem promptu, dzięki nim możemy określić techniczne oczekiwania wobec animacji. Klikając ikonkę suwaka znajdująca się poniżej miejsca na wpisanie promptu, ukażą nam się takie parametry jak:

  • Negative prompt – Pozwala określić elementy, których nie chcemy w naszej animacji. Warto dodać informacje, dzięki którym algorytm w pewnym stopniu poprawi jakość obrazu. Np. -neg morphing, erratic fluctuation in motion, noisy, bad quality, distorted, pixelated, poorly drawn, blurry, grainy, low resolution, oversaturated, lack of detail, inconsistent lighting, error, still. Powyższy zestaw słów stanowi pewną bazę, którą można dowolnie edytować w zależności od przypadku.
  • Seed – pozwala na określenie gęstości ziarna, czyli szumów widocznych przy wysokich czułościach. Wysokie wartości przypominają efekt rozmycia, świetnie sprawdzą się przy wideo w stylu vintage.
  • Consistency with the text – W tym przypadku możemy określić skalę podobieństwa. Im jest ona wyższa tym bardziej algorytm przystosowuje animację do naszego opisu. Rekomendowana wartość to 8-24, domyślna 12.
graphics generated with Adobe Firefly

Kontrola ruchu

Platforma pozwala na kontrolę ruchu kamery w animacji. Aby to zrobić klikamy ikonkę kamery, znajdującą się zaraz obok ikonki suwaka. Możemy w łatwy sposób sterować perspektywą klikając odpowiednie przyciski.
W tej sekcji mamy również możliwość dostosowania ilości ruchu w animacji. Im większa wartość, tym więcej ruchu w naszym wideo. Możemy regulować go w skali 1-4. Domyślna wartość to 1.

Opcje video

Pika Labs umożliwia również dostosowanie formatu video. Klikając ikonę prostokąta, znajdująca się obok poprzednich opcji otwiera nam się okno, w którym mamy możliwość wyboru odpowiedniej wielkości.
Operację możemy wykonać już po utworzeniu filmu, klikając przycisk “Expand Canvas”.
W tym samym oknie wybieramy także ilość klatek na sekundę w filmie. Im wyższa wartość tym animacja wygląda na bardziej płynną. Optymalna wartość to 8-24 kl/s. Wartość domyślna to 24 kl/s.

Edycja wygenerowanego video

Przycisk „reprompt” jest kolejnym przydatnym narzędziem. Otwiera nowe okno, umożliwiające użytkownikom dokonywanie zmian lub korygowanie błędów w pierwotnym promptcie. Funkcja jest szczególnie przydatna przy testowaniu różnych pomysłów bez konieczności ponownego wprowadzania wszystkich ustawień.

Jeżeli nie uzyskamy satysfakcjonującego efektu, warto skorzystać z funkcji “retry”, która generuje animację jeszcze raz, bez zmieniania promptu.

Przydatna może okazać się również funkcja “modify region”, dzięki której możesz wprowadzić zmiany w określonym, zaznaczonym przez siebie obszarze animacji.

Korzystając z płatnej wersji możemy wydłużyć długość trwania video klikając przycisk “add 4s”.

Jak widać narzędzie pozwala na dużą personalizację wideo. Warto eksperymentować, aby osiągać znakomite i często zaskakujące efekty.

Pika Labs – zalety i wady

Ogromną zaletą Pika Labs jest jego łatwość obsługi, co sprawia, że narzędzie jest przyjazne nawet dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z technologią sztucznej inteligencji. Poprzez dostęp do różnych parametrów, możemy dostosowywać działanie algorytmu, tak aby uzyskać pożądane efekty.

Wadą narzędzia jest dość niska jakość animacji. Można nad nią pracować, poprzez wprowadzenie odpowiednich poleceń czy skorzystanie z narzędzi wykorzystujących AI do poprawienia jakości obrazów (np. Topaz Labs), jednak efekty nie zawsze będą zadowalające.

Pika Labs w marketingu

Umożliwia szybkie tworzenie wstępnych animowanych wersji materiałów, takich jak spoty reklamowe, przy minimalnym nakładzie pracy. Dzięki niemu agencje mogą skutecznie wizualizować koncepcje kampanii, udostępniając klientom wgląd w to, jak ich reklama może wyglądać w praktyce. Przyśpiesza to proces tworzenia i podejmowania decyzji.
Wielu marketerów decyduje się na przeprowadzenie badań konsumenckich przed stworzeniem spotu wideo, poprzez pokazanie jego wstępnej koncepcji grupie odbiorców. Pika Labs świetnie sprawdzi się do jej stworzenia. W ten sposób można ograniczyć ryzyko wpadki przy niewielkich kosztach.

Najczęściej Zadawane Pytania – Pika Labs

Czym jest Pika Labs?

Odpowiedź: Pika Labs to narzędzie oparte na AI, które umożliwia tworzenie animacji za pomocą krótkiego opisu lub obrazu.

Jak stworzyć animację za pomocą Pika Labs?

Odpowiedź: Aby stworzyć animację, zaloguj się przez konto Google lub Discord na stronie internetowej platformy. Wpisz odpowiedni prompt aby wygenerować animację od podstaw lub dołącz zdjęcie, aby przekształcić je w wideo. Możesz dopracować animację, edytując podpowiedź.

Jakie są kluczowe parametry, których mogę użyć w Pika Labs, aby dostosować moją animację?

Odpowiedź: Kluczowe parametry to FPS (klatki na sekundę), MOTION (ilość ruchu), GS (skala podobieństwa), NEG (elementy do wykluczenia), AR (proporcje obrazu) i SEED (efekt ziarna). Te parametry pomagają określić techniczne aspekty i styl animacji.

Jakie są zalety i wady korzystania z Pika Labs?

Odpowiedź: Zaletami są łatwość użycia oraz możliwość szybkiego wizualizowania koncepcji kampanii, co jest korzystne w reklamie. Wadami są jednak wciąż stosunkowo niska jakość animacji.

Czy Pika Labs może być skutecznie wykorzystane w marketingu?

Odpowiedź: Pomimo obecnych ograniczeń w jakości animacji, Pika Labs jest nieocenione w agencji reklamowej. Umożliwia szybkie tworzenie wstępnych wersji animowanych materiałów, pomagając w wizualizacji koncepcji kampanii i przyspieszając proces twórczy i decyzyjny.

Basia Zaraczyńska
Marketing Specialist

Basia jest absolwentką Komunikacji Wizerunkowej na Uniwersytecie Wrocławskim. W Neon Shake odpowiada za marketing agencji. Interesuje się UX Designem i brandingiem.

Zainteresował Cię ten temat i chciałbyś porozmawiać o podobnych działaniach w Twojej firmie?

Wypełnij formularz i umów się na 30-minutową, bezpłatną rozmowę strategiczną!

    Dziękujemy za wypełnienie formularza!

    Wkrótce skontaktujemy się z Tobą, by umówić zakres i termin spotkania. Na tej podstawie dobierzemy eksperta, który poprowadzi konsultacje.

    Życzymy udanego dnia :) zespół Neon Shake