Czym jest display marketing?

BY Basia Zaraczyńska

W dynamicznym świecie marketingu cyfrowego display marketing wyróżnia się jako kluczowa strategia dla firm, których celem jest zwiększenie ich widoczności i zaangażowania w internecie.

W tym artykule omówimy istotę display marketingu, jego rodzaje, skuteczne strategie, najnowsze trendy oraz wpływ technologii na jego przyszłość.

Definicja display marketingu

Reklama displayowa jest popularnym i skutecznym narzędziem marketingowym w erze cyfrowej. Opiera się na graficznych elementach, które mają za zadanie przyciągnąć uwagę odbiorców i promować markę w Internecie.

Jest to dochodowa strategia dla marketerów, którzy szukają skutecznych sposobów dotarcia i zaangażowania klientów. Reklamy displayowe wykorzystują różnorodne media wizualne, takie jak teksty, obrazy i filmy, aby przyciągnąć uwagę osób korzystających z internetu.

Te reklamy można zwykle zauważyć na wyznaczonych obszarach stron internetowych i platform mediów społecznościowych, zwykle w formie banerów reklamowych (graficznych lub tekstowych). Kampanie reklamowe displayowe mogą obejmować szeroki zakres treści, począwszy od prostych tekstów, aż po atrakcyjne filmy reklamowe.

Rodzaje display marketingu

Display marketing obejmuje różnorodne strategie i rodzaje reklam, które wykorzystują grafikę, dźwięk i/lub wideo do promowania produktów, usług lub marki. Poniżej przedstawiamy kilka popularnych rodzajów display marketingu:

 • Banery reklamowe: To jedna z najbardziej powszechnych form display marketingu. Banery mogą zawierać statyczne obrazy, animacje lub filmy wideo. Mogą być umieszczone na różnych stronach internetowych oraz platformach mediów społecznościowych.

 • Nagłówki i stopki: Reklamy umieszczone w górnej części strony internetowej (nagłówki) lub dolnej części strony (stopki). Mogą zawierać linki do strony głównej, innych podstron lub formularzy kontaktowych.

 • Reklamy tekstowe: Chociaż nie są tak wizualne jak banery, reklamy tekstowe również są często wykorzystywane w display marketingu. Mogą być umieszczone na stronach internetowych w formie linków sponsorowanych lub opisów tekstowych.

 • Reklamy wideo: Reklamy wideo są coraz bardziej popularne w display marketingu. Mogą być emitowane na różnych platformach wideo, takich jak YouTube, czy też być wyświetlane jako reklamy przed filmami lub jako reklamy wideo na stronach internetowych.

 • Reklamy interaktywne: Te reklamy pozwalają użytkownikom na aktywne uczestnictwo, np. poprzez przeciąganie, klikanie lub przewijanie. Mogą być bardziej angażujące i przyciągające uwagę niż tradycyjne banery reklamowe.

 • Reklamy mobilne: Są to reklamy wyświetlane na urządzeniach mobilnych, takich jak smartfony i tablety. Mogą być w formie banerów reklamowych, reklam wideo, reklam tekstowych lub reklam interaktywnych.

Skuteczne strategie display marketingu

 • Zrozumienie odbiorców i kontekstu – Przed rozpoczęciem kampanii display marketingu niezwykle ważne jest dokładne zrozumienie docelowych odbiorców i kontekstu, w jakim zetkną się oni z reklamami. Obejmuje to informacje demograficzne, zainteresowania, zachowania online oraz rodzaje witryn lub platform, które odwiedzają. Dostosowanie przekazu i projektu reklam displayowych do preferencji odbiorców i kontekstu umieszczenia reklamy może znacznie zwiększyć ich zaangażowanie.

 • Kreatywny design reklamy – Design reklam displayowych odgrywa kluczową rolę w przyciągnięciu uwagi odbiorców. Reklamy powinny być atrakcyjne wizualnie, z jasnym i przekonującym przekazem. Wykorzystanie wysokiej jakości obrazów, atrakcyjnej grafiki i elementów interaktywnych może sprawić, że reklamy będą się wyróżniać. Bardzo skuteczne może być również wykorzystanie animacji lub treści wideo, pod warunkiem, że będą one zgodne z ogólnym przekazem i tożsamością marki.

 • Strategiczne rozmieszczenie i czas – Umiejscowienie reklam displayowych jest równie ważne, jak ich design. Reklamy należy umieszczać na stronach internetowych lub platformach, gdzie docelowi odbiorcy mają największe prawdopodobieństwo, że je zobaczą. Może to obejmować popularne serwisy informacyjne, niszowe blogi, platformy mediów społecznościowych lub aplikacje mobilne. Kluczowy jest także czas, zwłaszcza w przypadku kampanii związanych z wydarzeniami, świętami lub określonymi porami roku. Zapewnienie wyświetlania reklam we właściwym czasie może znacznie poprawić ich skuteczność.

 • Integracja z innymi kanałami marketingowymi – Display marketing nie powinien działać w izolacji. Połączenie reklam displayowych z innymi kanałami marketingowymi, takimi jak e-mail marketing, media społecznościowe, marketing treści i reklamy w wyszukiwarkach, tworzy spójną i kompleksową strategię marketingową. Ta integracja gwarantuje spójność przekazu marki na różnych platformach, co zwiększa jej rozpoznawalność i skuteczność działań marketingowych.

 • Ciągłe testowanie i optymalizacja – Aby zmaksymalizować skuteczność kampanii display marketingu, niezbędne są ciągłe testy i optymalizacja. Obejmuje to testowanie różnych projektów reklam, miejsc docelowych i przekazu, aby określić, co działa najlepiej. Analiza danych zebranych w wyniku tych testów pomaga w udoskonaleniu strategii i podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących przyszłych kampanii.

 • Przestrzeganie praktyk i etyki w display marketingu – Należy również pamiętać o szacunku dla prywatności użytkowników oraz przestrzeganiu obowiązujących przepisów dotyczących reklam. Etyczne podejście do display marketingu nie tylko buduje pozytywną reputację marki, ale także wzmacnia zaufanie odbiorców.
kobieta i mężczyzna stoją przed tablicą i omawiają strategię display marketing

Przyszłe trendy w display marketingu

Postęp technologiczny

Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe
Sztuczna inteligencja (AI) i uczenie maszynowe zrewolucjonizują display marketing, umożliwiając bardziej spersonalizowane i wydajne doświadczenia reklamowe. Sztuczna inteligencja może analizować ogromne ilości danych w celu identyfikowania wzorców i preferencji, co pozwala na tworzenie wysoce ukierunkowanych i trafnych treści reklam. Algorytmy uczenia maszynowego potrafią optymalizować miejsca docelowe reklam w czasie rzeczywistym, zapewniając najbardziej efektywne wykorzystanie budżetów reklamowych.

Rzeczywistość rozszerzona (AR) i rzeczywistość wirtualna (VR)
Technologie AR i VR wyznaczają nowe granice dla reklamy immersyjnej. Reklamy AR mogą nakładać cyfrowe informacje na świat rzeczywisty, zapewniając użytkownikom wciągające i interaktywne doświadczenia. Reklamy VR mogą przenosić użytkowników do całkowicie wirtualnych środowisk, oferując unikalne doświadczenia związane z marką, które zapadają w pamięć i wywierają wpływ.

Zmiany w zachowaniach i oczekiwaniach konsumentów

Rosnące zapotrzebowanie na personalizację
Konsumenci coraz częściej oczekują spersonalizowanych doświadczeń, także w reklamach, które oglądają. Display marketing będzie musiał nadal ewoluować, aby oferować bardziej dostosowane i trafne reklamy w oparciu o indywidualne dane, preferencje i zachowania użytkowników.

Rosnąca troska o prywatność
Wraz z rosnącą świadomością i obawami dotyczącymi prywatności danych, marketerzy displayowi będą musieli znaleźć równowagę między personalizacją a prywatnością. Może to obejmować bardziej przejrzyste praktyki dotyczące danych, poleganie na danych własnych i przestrzeganie zmieniających się przepisów dotyczących prywatności.

Zmiany w świecie cyfrowym

Podejście mobilne
Wraz z ciągłym wzrostem wykorzystania urządzeń mobilnych podejście w display marketingu zorientowane na urządzenia mobilne stanie się jeszcze ważniejsze. Obejmuje to optymalizację reklam pod kątem ekranów telefonów komórkowych, uwzględnienie komfortu użytkowników mobilnych i wykorzystanie funkcji dostosowanych do urządzeń mobilnych, takich jak kierowanie geograficzne.

Zwiększone wykorzystanie treści wideo
Treści wideo stają się coraz bardziej popularne i skuteczne w display marketingu. Oczekuje się, że krótkie filmy, transmisje na żywo i interaktywne reklamy wideo zyskają większą popularność dzięki wysokiemu zaangażowaniu i współczynnikom konwersji.

Ewoluujące standardy i przepisy dotyczące reklamy

Dostosowanie do Adblocków
Powszechne stosowanie blokad reklam stanowi wyzwanie dla marketerów displayowych do tworzenia reklam, które są mniej inwazyjne i bardziej atrakcyjne dla użytkowników. Może to prowadzić do stosowania większej liczby reklam natywnych i marketingu opartego na treści.

Zgodność z regulaminem
Marketerzy displayowi muszą być na bieżąco informowani i przestrzegać międzynarodowych standardów i przepisów reklamowych, takich jak Ogólne rozporządzenie o ochronie danych (RODO) w Europie i podobne przepisy na całym świecie. Będzie to wymagało bardziej etycznych praktyk dotyczących danych i poszanowania zgody użytkownika.

Zalety display marketingu

 • Większa widoczność i rozpoznawalność marki – Display marketing ma tę wyjątkową zaletę, że ma szeroki zasięg. Reklamy mogą być wyświetlane w wielu witrynach internetowych, platformach mediów społecznościowych i aplikacjach, zwiększając szanse, że Twoja marka zostanie dostrzeżona przez zróżnicowaną publiczność.

 • Targetowanie i personalizacja – Jedną z najważniejszych zalet display marketingu jest możliwość dotarcia do określonych odbiorców. Reklamodawcy mogą kierować reklamy do użytkowników na podstawie danych demograficznych, zainteresowań, zachowań online, a nawet etapu cyklu zakupowego, dzięki czemu reklamy są bardziej trafne dla odbiorców.

 • Mierzalne wyniki i analityka – Kampanie marketingowe w sieci reklamowej oferują tę zaletę, że umożliwiają śledzenie i analizę w czasie rzeczywistym. Reklamodawcy mogą monitorować skuteczność swoich reklam pod względem wyświetleń, kliknięć i konwersji, co ułatwia pomiar ROI i odpowiednie dostosowywanie strategii.

 • Opłacalność i elastyczność – Display marketing oferuje opcje na każdą kieszeń, od małych firm po duże korporacje. Dzięki różnym modelom cenowym, takim jak płatność za kliknięcie (PPC) lub koszt wyświetlenia (CPI), firmy mogą wybrać model, który najlepiej pasuje do ich budżetu i celów.

 • Większe zaangażowanie użytkowników – Reklamy displayowe, szczególnie te zawierające elementy interaktywne lub wideo, mogą angażować użytkowników skuteczniej niż tradycyjna reklama tekstowa. Angażujące reklamy mogą prowadzić do lepszej świadomości marki i zwiększenia interakcji użytkowników z marką.

Wady display marketingu

 • Ślepota reklamowa i niski współczynnik zaangażowania – Jednym z istotnych wyzwań związanych z marketingiem displayowym jest „ślepota na reklamy”, polegająca na tym, że użytkownicy zwykle ignorują informacje przypominające banery na stronach internetowych. Zjawisko to może prowadzić do niskiego współczynnika zaangażowania w reklamy displayowe, ponieważ wielu użytkowników może ich nawet nie zauważyć, nie mówiąc już o ich kliknięciu.

 • Natrętność i irytacja użytkownika – Reklamy displayowe, zwłaszcza jeśli nie są dobrze ukierunkowane lub zaprojektowane, mogą być postrzegane przez użytkowników jako natrętne i irytujące. Może to skutkować negatywnym postrzeganiem reklamowanej marki.

 • Wysoka konkurencja i nasycenie reklamami – Świat cyfrowy jest bardzo konkurencyjny, a wiele marek walczy o uwagę za pomocą reklam displayowych. To nasycenie może utrudniać wyróżnienie się poszczególnych reklam, co wymaga większej kreatywności i planowania strategicznego, aby zostały zauważone.

 • Obawy dotyczące prywatności i blokowanie reklam – Rosnące obawy dotyczące prywatności i ochrony danych doprowadziły do częstszego stosowania programów blokujących reklamy, co może znacznie zmniejszyć widoczność reklam displayowych.

 • Zależność od łączności i technologii internetowej – Display marketing jest nierozerwalnie powiązany z łącznością internetową i technologią. Problemy, takie jak długi czas ładowania z powodu słabego połączenia internetowego lub blokowania reklam, mogą zmniejszać skuteczność reklam displayowych.

Podsumowanie

Display marketing to wszechstronne i potężne narzędzie w arsenale marketingu cyfrowego. Wykorzystując kreatywne projekty, kierowanie strategiczne i nowe technologie, firmy mogą tworzyć skuteczne kampanie, które przemawiają do odbiorców. Wraz z ewolucją świata cyfrowego, aby wyprzedzić konkurencję, należy także wdrożyć strategie marketingowe.

FAQ

Jak działa targetowanie w display marketingu?

Odpowiedź: Targetowanie w marketingu displayowym obejmuje wybór segmentów odbiorców na podstawie danych demograficznych, zainteresowań, zachowań i innych czynników, co gwarantuje, że reklamy dotrą do najodpowiedniejszych klientów.

Jaką rolę odgrywa technologia w marketingu displayowym?

Odpowiedź: Technologia, zwłaszcza sztuczna inteligencja i AR, odgrywa znaczącą rolę w tworzeniu bardziej wciągających i spersonalizowanych reklam w marketingu displayowym.

W jaki sposób przepisy dotyczące prywatności wpływają na marketing displayowy?

Odpowiedź: Zmieniające się przepisy dotyczące prywatności wymagają od marketerów dostosowania strategii w celu zapewnienia zgodności przy jednoczesnym zachowaniu skutecznego targetowania i personalizacji.

Jakie są najlepsze praktyki w tworzeniu reklam displayowych?

Odpowiedź: Najlepsze praktyki to atrakcyjny design, jasny przekaz, wysokiej jakości grafiki, strategiczne umiejscowienie i czas emisji reklam oraz etyczne podejście do danych użytkowników.

Jakie są wyzwania związane z display marketingiem?

Odpowiedź: Wyzwania obejmują konieczność dostosowania reklam do blokerów reklam, radzenie sobie z wysoką konkurencją oraz utrzymanie równowagi między personalizacją a ochroną prywatności.

Basia Zaraczyńska
Marketing Specialist

Basia jest absolwentką Komunikacji Wizerunkowej na Uniwersytecie Wrocławskim. W Neon Shake odpowiada za marketing agencji. Interesuje się UX Designem i brandingiem.

Zainteresował Cię ten temat i chciałbyś porozmawiać o podobnych działaniach w Twojej firmie?

Wypełnij formularz i umów się na 30-minutową, bezpłatną rozmowę strategiczną!

  Dziękujemy za wypełnienie formularza!

  Wkrótce skontaktujemy się z Tobą, by umówić zakres i termin spotkania. Na tej podstawie dobierzemy eksperta, który poprowadzi konsultacje.

  Życzymy udanego dnia :) zespół Neon Shake