Agencja SEM – czym jest i jak ją wybrać?

BY Arek Morawski

Wybór właściwego partnera może w znaczący sposób wpłynąć na rozwój Twojego biznesu. Dobrze dobrana agencja SEM może stanowić kluczowy element na ścieżce wzrostu Twojej firmy.

Jak więc nie popełnić błędu i znaleźć właściwy zespół, który zbuduję i wyegzekwuje strategie promocji w wyszukiwarkach?

Szukasz zaufanej agencji SEM?

Search Engine Marketing – co to jest?

SEM to skrót od angielskiego wyrażenia Search Engine Marketing, oznaczającego marketing w wyszukiwarkach. Obejmuje ono zarówno działania płatne (PPC – kampanie typu Pay Per Click, czyli płatność za kliknięcie) jak i (teoretycznie) bezpłatne (SEO – Search Engine Optimization, czyli taką optymalizację stron internetowych, aby osiągnąć jak najwyższe pozycje w wyszukiwarkach). 

Działania SEM uchodzą za jedną z najefektywniejszych form marketingu, zwłaszcza jeśli mówimy o biznesach internetowych. Chociaż nie tylko – biznesy „offline” również mogą zyskać na promocji w internecie. W USA większość budżetów marketingowych firm jest już aktualnie przeznaczanych właśnie na badania SEM. Dlatego też dobrze dobrana agencja SEM pozwoli na zmaksymalizowanie efektów z promocji w wyszukiwarkach. 

Agencja SEM – czym się zajmuje?

Rolą agencji SEM jest przeprowadzanie kampanii performance (czyli takich, którym celem jest uzyskanie od grupy docelowej określonego działania np. kliknięcia czy tez zakupu) i działania w obszarze wyszukiwarek internetowych. 

Mogą to więc być kampanie płatne – np. w sieciach Google Ads YouTube Ads, Bing Ads czy też Yandex Ads, które funkcjonują w modelu PPC. Płatność za aktywność w takich kampaniach odbywa się dopiero po wykonaniu odpowiedniej czynności – np. kliknięcia, pobrania dokumentu, wypełnienia formularza czy po prostu zakupu. Koszty takich kampanii mogą być różne, w zależności od branży, stopnia skomplikowania, konkurencji – ale model płatności pozwala na uzyskanie korzyści już przy małych budżetach. 

Planujesz działania z zakresu performance marketingu?

Z drugiej strony mamy działania uchodzące za nieco bardziej skomplikowane, potrzebujące więcej czasu, aby uzyskać określone rezultaty – czyli działania SEO, lub mówiąc prościej – pozycjonowanie stron internetowych w wyszukiwarkach. Większość użytkowników wyszukiwarek klika tylko w kilka pierwszych wyników wyszukiwania, dlatego tak ważne jest, aby strona Twojej firmy zajmowała możliwie najwyższe pozycji na liście wyników. Można to osiągnąć z jednej strony poprzez optymalizację treści na stronie WWW – tak aby odpowiadała ona na zapytanie użytkownika wyszukiwarki, z drugiej strony przez techniczną optymalizacje samej witryny – tak aby była szybka i wygodna dla użytkownika. 

Jak wybrać dobrą agencję SEM?

Wybór odpowiedniej agencji SEM może być kamieniem milowym dla Twojej firmy. Ze wszystkich agencji marketingowych, to właśnie agencja SEM wydaje się tą, której działania przekładają się bezpośrednio i w krótkim czasie na sukces przedsiębiorstw. Na co warto zwrócić uwagę w trakcie wyboru takiej agencji?

audyt / strategia – każda współpraca z agencją powinna odbywać się w oparciu o audyt działań (jeśli już wcześniej były takowe prowadzone), bądź też wspólnego zbudowania strategii, w której zawarte będą cele, metody ich osiągnięcia, sposoby ich weryfikowania i rozliczania, kanały komunikacji etc. 

-praca w oparciu o dane – w odróżnieniu od niektórych innych form marketingu, w przypadku działań w obszarze SEM bardzo łatwo można uzyskać dane o Twojej grupie docelowej i jej zachowaniu. Już w ciągu kilku dni będziesz wiedział które segmenty Twoich klientów najlepiej reagują na reklamy i agencja będzie mogła zoptymalizować swoje działania w oparciu o te dane;

– optymalizacja – nie pozwól nigdy, aby agencja spoczęła na laurach, w obszarze SEM coś zawsze da się poprawić, nawet jeśli wyniki współpracy są dla Ciebie zadowalające;

– transparentność – powinieneś zawsze wiedzieć nad czym teraz pracuje agencja i mieć wgląd do danych, bo to Ty jesteś ich właścicielem ;

– ustalenie formuły raportowania – raportowanie to bardzo ważna w przypadku pracy z każdą agencją, w końcu musisz wiedzieć za co i dlaczego płacisz, oraz jakie efekty przynosi Wasza współpraca. Takie raporty powinny być dla Ciebie zrozumiałe i powinny stawiać nacisk tylko na istotne dla Ciebie informacje.

Agencja SEM – czy warto?

Bez wątpienia! Dobrze dobrana agencja SEM pozwoli Ci osiągnąć Twoje biznesowe cele w Internecie – zwiększy ruch na Twojej witrynie, podniesie sprzedaż Twoich produktów czy usług, wygeneruje leady sprzedażowe i wiele innych. 

Arek Morawski

Arek jest naszym Head of Performance. Od wielu lat zajmuje się projektami, które głównie obejmują performance marketing. Arek doskonale zna obszar SEO, SEM i cały Digital. Dzięki temu nasza agencja jest w stanie aktualizować wiedzę i narzędzia potrzebne do prowadzenia kampanii i działań performance.

Zainteresował Cię ten temat i chciałbyś porozmawiać o podobnych działaniach w Twojej firmie?

Wypełnij formularz i umów się na 30-minutową, bezpłatną rozmowę strategiczną!

    Dziękujemy za wypełnienie formularza!

    Wkrótce skontaktujemy się z Tobą, by umówić zakres i termin spotkania. Na tej podstawie dobierzemy eksperta, który poprowadzi konsultacje.

    Życzymy udanego dnia :) zespół Neon Shake