Trendy w social media – podsumowanie 2023 i predykcje na 2024

BY Maciek Dziedzic

Kolejny rok i kolejne zmiany. Social media marketing nieustannie ewoluuje, tym samym oferując marketerom nowe wyzwania i możliwości.

Jakie trendy będą dominować w 2024? W tym artykule przyjrzymy się kluczowym aspektom, które mogą kształtować obraz social media w nadchodzącym roku, analizując nowe narzędzia, strategie oraz zmieniające się preferencje użytkowników.

Jeśli chcesz przyjrzeć się tematowi z jeszcze bliższej perspektywy, sprawdzić jakie nowości wprowadziły w ostatnim czasie serwisy takie jak X, Meta czy TikTok oraz poznać narzędzia AI, które w znaczny sposób ułatwią Twoją pracę w SoMe, koniecznie pobierz nasz raport, wypełniając poniższy formularz.

1. Threads – Nowe wymiary komunikacji

Debiut Threads na rynku europejskim

W 2023 roku zadebiutowało narzędzie Threads, które stanowi konkurencję dla tradycyjnych platform społecznościowych. Komunikacja oparta na grupach i możliwość bardziej osobistego udostępniania treści mają coraz większe znaczenie. Świadczy o tym np. to, że użytkownicy SoMe chętnie korzystają z nowych funkcji kanałów nadawczych. Już teraz ma to wpływ na strategie marketingowe marek. Threads oferuje unikalną możliwość budowania bardziej intymnych i zaangażowanych społeczności, co jest kluczowe w erze nadmiaru informacji. Aplikacja powiązana jest z Instagramem. Użytkownicy używają więc tego samego hasła i nazwy profilu oraz co najistotniejsze – na Threads zostają Ci sami obserwatorzy co na IG (jeżeli mają już założone również konto na Threads). Dzięki temu nie jest konieczne budowanie swojej społeczności od zera.

Threads a influencerzy

Popularni influencerzy, tacy jak Friz czy Julia Żugaj, aktywnie wykorzystują aplikację Threads, co przyciąga ich obserwatorów z Instagrama. Threads staje się więc ważnym narzędziem zarówno dla dużych, jak i mniejszych twórców internetowych, umożliwiając im tworzenie bardziej spersonalizowanych i angażujących treści.

2. Subskrypcje w Mecie

Nowy model opłat w Europie

Meta wprowadziła w listopadzie 2023 r. miesięczną subskrypcję za dostęp do Instagrama i Facebooka. Użytkownicy nadal mogą korzystać z platformy bez opłat, jeśli wyrażą zgodę na wykorzystanie swoich danych osobowych w celach reklamowych. Zmiana ta stanowi odpowiedź na rosnącą potrzebę ochrony prywatności i danych osobowych użytkowników, a także na presję ze strony organów regulacyjnych.

Wpływ na małe i lokalne firmy

Ten model może negatywnie wpłynąć na małe firmy, które opierają swoje strategie marketingowe na obecności w mediach społecznościowych. Większe marki również odczują skutki tych zmian, co może prowadzić do przewartościowania sposobów dotarcia do klientów i budowania zaangażowania.

3. Krótkie Formy Wideo

Rosnąca popularność wideo

W 2023 roku ponad 90% marketerów wykorzystywało wideo w swoich strategiach. Krótkie formy wideo, takie jak TikTok czy Instagram Reels, będą nadal dominować krajobraz mediów społecznościowych w 2024 roku. Wideo stało się nieodłącznym elementem komunikacji marketingowej, oferując wyjątkową zdolność do przyciągania uwagi i angażowania widzów.

TikTok – rozwój platformy

Z TikToka w 2023 roku  korzystało 1.5 miliarda użytkowników dziennie, a średni czas spędzany przez jednego z nich w aplikacji to 850 minut miesięcznie. TikTok cały czas się rozwija. Jego rozkwit pokazuje obecną wartość treści wideo, które są krótkie, angażujące i łatwe w odbiorze.
My również wykorzystujemy moc TikToka w naszych kampaniach, zobaczcie sami!

4. Influencer Marketing

Ewolucja po Pandora Gate

W 2024 roku transparentność i autentyczność staną się kluczowymi elementami współpracy między influencerami a markami. Proces weryfikacji influencerów będzie bardziej zaawansowany, a konsumenci będą odgrywać aktywną rolę w tym procesie. 

Rola mikro- i nanoinfluencerów

Branża coraz bardziej skupia się na mikro- i nanoinfluencerach, którzy mają wysoki współczynnik zaangażowania swoich społeczności. Ta zmiana pokazuje, że nie zawsze największe zasięgi są najważniejsze, a zaangażowanie i wiarygodność mogą mieć większe znaczenie.

5. Pinterest

Wzrost popularności wśród młodych

Pinterest osiągnął rekordową liczbę 482 milionów miesięcznych aktywnych użytkowników, z silnym naciskiem na generację Z. Platforma staje się wizualną wyszukiwarką pomysłów i inspiracji, co otwiera nowe możliwości dla marek. Ta zmiana wskazuje na rosnące znaczenie wizualnych treści w marketingu cyfrowym.

6. Sztuczna Inteligencja w Marketingu

Rola AI w marketingu

W 2024 roku sztuczna inteligencja zyska na znaczeniu w marketingu w mediach społecznościowych. Będzie wsparciem w codziennych działaniach, a także narzędziem do bardziej precyzyjnego kierowania reklam i personalizacji treści. 

Podsumowanie

Rok 2024 będzie pewną kontynuacją trendów z 2023, z większym naciskiem na integrację AI, rozwój bardziej intymnych kanałów komunikacji jak np. Threads, dominację krótkich form wideo oraz influencer marketingu. Elastyczność i adaptacyjność będą kluczowe dla sukcesu w social mediach. Marketerzy muszą być gotowi na ciągłą ewolucję i zmiany, aby pozostać na czele w dynamicznie zmieniającym się świecie mediów społecznościowych.

FAQ

Jakie są główne trendy w social media marketingu na 2024 rok?

Odpowiedź: Główne trendy to rozwój Threads, subskrypcje w Mecie, dominacja krótkich form wideo, ewolucja influencer marketingu, wzrost popularności Pinteresta oraz zastosowanie sztucznej inteligencji.

Czy Threads zastąpi tradycyjne platformy społecznościowe?

Odpowiedź: Threads prawdopodobnie nie zastąpi tradycyjnych platform, ale stanie się ważnym uzupełnieniem, oferując bardziej osobiste sposoby komunikacji.

Czy warto inwestować w marketing na TikToku?

Odpowiedź: Tak, biorąc pod uwagę rosnącą popularność TikToka i czas spędzany przez użytkowników w aplikacji, warto inwestować w tę platformę.

Jak ewoluował influencer marketing po Pandora Gate?

Odpowiedź: Po Pandora Gate, wzrósł nacisk na transparentność i autentyczność w wyborze influencerów do współpracy z markami, a proces weryfikacji stał się bardziej zaawansowany.

Maciek Dziedzic
Senior Digital Strategist

Digital marketingiem zajmuje się od 20 lat. W Neon Shake tworzył strategie komunikacji dla wiodących marek takich jak Decathlon, Oranżada Hellena, Remington, Philips Hue, Valio czy Asus z sukcesem rozwijając ich tradycyjną komunikację i otwierając ją na nowe media.

Zainteresował Cię ten temat i chciałbyś porozmawiać o podobnych działaniach w Twojej firmie?

Wypełnij formularz i umów się na 30-minutową, bezpłatną rozmowę strategiczną!

    Dziękujemy za wypełnienie formularza!

    Wkrótce skontaktujemy się z Tobą, by umówić zakres i termin spotkania. Na tej podstawie dobierzemy eksperta, który poprowadzi konsultacje.

    Życzymy udanego dnia :) zespół Neon Shake