SXO, czyli jak SEO i UX wpływają na Twoją stronę www

BY Aleksandra Michaliszyn

Marketing internetowy ewoluuje — pojawiają się nowe technologie, a użytkownicy stale zmieniają swoje zachowania i oczekiwania. Dlatego też tak ważne jest analizowanie obecnych trendów oraz wymagań określanych przez Google.

Aktualnie jednym z przodujących trendów jest Search Experience Optimization. Czym jest SXO oraz jak może wpłynąć na wzrost konwersji? Jakie działania z zakresu web development warto podjąć? Dowiesz się z tego artykułu!

SXO — czym jest Search Experience Optimization?

SXO (Search Experience Optimization) to obecnie jedna z najbardziej efektywnych strategii, jeśli chodzi działania z obszaru marketingu internetowego. Jednak czym dokładnie jest SXO? Search Experience Optimization to połączenie SEO (Search Engine Optimization) i UX (User Experience). Oznacza to, że działania SXO wpływają na skuteczne przyciąganie użytkownika na stronę, na poprawę pozycji w wynikach wyszukiwania oraz wspomagają skłanianie użytkowników do wykonania konwersji.

SXO nie tylko dla e-commerce

SXO ma znaczenie w przypadku większości stron internetowych. Gdzie SXO ma najszersze zastosowanie?

 • e-commerce — działania z zakresu SXO są najczęściej podejmowane w przypadku witryny sklepu internetowego. W branży e-commerce mają przede wszystkim zwiększyć wskaźnik konwersji. Ponadto wpływają także na zmniejszenie liczby porzuconych koszyków, zwiększenie liczby transakcji oraz na zapisanie produktów do listy życzeń.
 • witryny contentowe — SXO znajduje zastosowanie również w przypadku stron internetowych, zajmujących się szeroko pojętym contentem. Celem SXO jest wtedy zwiększenie czasu przebywania użytkownika na stronie internetowej oraz wywołanie konkretnych zachowań użytkowników na stronie. Należą do nich na przykład kliknięcia konkretnych treści. SXO wspomaga także content marketing.
 • branża usługowa — SXO można wykorzystać także do zwiększenia leadów. Umożliwia to również pozyskanie konwertującego ruchu.

Zanim dokładniej zajmiemy się SXO, warto w pierwszej kolejności przyjrzeć się SEO oraz UX, ponieważ to właśnie z nich składa się Search Experience Optimization.

SEO, czyli pozycjonowanie stron internetowych

SEO, skrót od angielskiego Search Engine Optimization, to pozycjonowanie strony w celu zwiększenia widoczności w wynikach wyszukiwania Google. Jest to proces poprawy ruchu na stronie internetowej, czyli optymalizacja ścieżki konwersji (Conversion Rate Optimization). Należy jednak pamiętać, że proces optymalizacji strony internetowej jest bardzo złożony i skomplikowany, ponieważ na pozycję strony w wyszukiwarce Google wpływa ponad 200 różnych czynników. Z czego więc składa się taki proces optymalizacji?

Audyt SEO

W pierwszej kolejności należy przeprowadzić audyt SEO. Obejmuje on monitorowanie strony z użyciem odpowiednich narzędzi. Podczas audytu analizie podlegają między innymi:

 • aktualna widoczność w wyszukiwarkach
 • nagłówki oraz pogrubienia
 • opisy meta description
 • wykorzystanie słów kluczowych
 • tytuły stron
 • adres URL
 • niepowtarzalność i unikalność publikowanych treści
 • czas ładowania strony i wygoda korzystania z niej

Potrzebujesz przeprowadzić auty SEO swoje strony firmowej?

Frazy i słowa kluczowe

Istotnym elementem działań SEO są frazy i słowa kluczowe, w tym kluczowe frazy branżowe. Tak zwane short tail i long tail to słowa oraz frazy, które muszą pojawić się w treściach publikowanych na stronie. Dzięki nim łatwiejsze i skuteczniejsze będzie dotarcie do grupy docelowej.

Krótkie frazy, czyli short tail, są świetne, aby pozycjonować stronę na konkretne słowo. Long tail pozwalają natomiast zawęzić i skonkretyzować grupę odbiorców. Celem jest, aby słowa i frazy kluczowe wpisywane w wyszukiwarkę Google przez użytkowników kierowały ich na Twoja stronę.

Link building

Na skuteczne pozycjonowanie stron internetowych wpływa również link building, czyli linkowanie. Linki mogą być zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Linki wewnętrzne, jak sama nazwa wskazuje, przenoszą użytkowników na różne podstrony w obrębie jednej strony internetowej. Natomiast te zewnętrzne przenoszą użytkowników na stronę z innej witryny.

Linki można podzielić również na naturalne i nienaturalne.  O linku naturalnym mówimy wtedy, gdy użytkownik sam go udostępni, ponieważ treść wyda mu się interesująca. Link nienaturalny to natomiast spam, którego powinno się unikać, jeśli celem jest wartościowy ruch organiczny na stronie internetowej.

Techniczne SEO

Działania SEO mogą mieć także charakter techniczny. Skupiają się one wtedy na wyeliminowaniu trudności technicznych, na które mogą natrafić roboty wyszukiwarki podczas skanowania witryny. Działania na tym etapie to między innymi dodanie atrybutów ALT do grafik zamieszczonych na stronie internetowej, uzupełnienie danych strukturalnych oraz optymalizację kodu witryny.

On site SEO i off site SEO

Działania z zakresu SEO można podzielić również na on site SEO oraz off site SEO. Czym różnią się od siebie oba te procesy?

 • On site SEO to wszystkie działania SEO, które odbywają się w obrębie Twojej strony internetowej. To właśnie do on site SEO zalicza się optymalizację całej witryny oraz fraz i słów kluczowych, a także techniczne aspekty strony. W skład działań on site SEO wchodzi również poprawa czasu ładowania strony internetowej oraz praca nad prawidłową hierarchią nagłówków.
 • Off site SEO to natomiast działania, które odbywają się poza Twoją stroną. Nad działaniami z tego zakresu zazwyczaj nie ma pełnej kontroli, ponieważ niektóre z nich wypływają od użytkowników. Do SEO poza stroną zaliczamy między innymi link building.

UX — doświadczenie użytkownika ma znaczenie

UX (User Experience), czyli doświadczenie użytkownika, to całość wrażeń oraz emocji, które user odczuwa, odwiedzając stronę www. UX obejmuje jednak nie tylko aspekty techniczne, ale także psychologię, kognitywistykę oraz inne dziedziny. Uwzględnienie tych aspektów również jest bardzo istotne dla poprawienia pozycji w wynikach wyszukiwania.

 

Strona internetowa powinna być zaprojektowana na podstawie doświadczeń użytkownika. Bardzo ważna jest tutaj na przykład intuicyjność obsługi serwisu. Strona www powinna być również przyjemna w obsłudze, aby korzystanie z niej było proste. Co dokładnie uwzględnia UX design?

Optymalizacja UX to między innymi:

 • projekt interfejsu użytkownika, w tym projekt menu, zakładek oraz wszystkich buttonów znajdujących się na stronie
 • aspekty wizualne strony, czyli kolorystyka i design
 • treści zawarte na stronie, w tym linki, teksty i ogólny przekaz contentu
 • funkcjonalność strony, w tym czas ładowania, adres strony i jej ogólne działanie
 • użyteczność i czytelność
 • różnego rodzaju interakcje, na przykład animacje lub chat boty

Im lepiej strona internetowa będzie zoptymalizowana pod kątem UX, tym lepsze będzie doświadczenie użytkownika na stronie oraz mniejszy współczynnik odrzuceń. Daje to większe szanse na ulepszenie ścieżki konwersji oraz jest bardzo istotnym elementem pozycjonowania strony www, która dzięki temu będzie pojawiała się wyżej w wynikach wyszukiwania Google.

Działania SXO — co obejmuje połączenie SEO i UX?

SXO, czyli SEO oraz UX, to dla web developerów ewolucyjna forma podejścia do optymalizacji stron www. Połączenie dwóch sposobów optymalizacji sprzyja poprawie widoczności witryny w wyszukiwarce Google oraz korzystnie wpływa na współczynnik konwersji. Aby wesprzeć Twoją stronę internetową, warto więc zdecydować się na profesjonalną usługę SXO. Co obejmuje taka usługa?

Audyt SXO

Pierwszym etapem optymalizacji strony pod kątem Search Experience Optimization jest oczywiście audyt SXO. Jest on przeznaczony zarówno dla nowych stron, jak i dla tych już istniejących, które chcą zmaksymalizować swoje efekty.

Audyt SXO obejmuje analizę efektywności SEO oraz UX. Oznacza to, że sprawdza on zarówno pozycjonowanie stron internetowych pod kątem SEO, jak i najważniejsze elementy User Experience. Dzięki audytowi SXO możliwe jest efektywne wyciąganie wniosków dotyczących funkcjonowania witryny, a co za tym idzie, lepsze optymalizowanie strony.

Audytem SXO zajmują się zazwyczaj profesjonalne agencje, które oferują swoim klientom kompleksową usługę SXO.

Co dalej?

Kiedy już wiesz, które obszary strony wymagają ulepszenia, możesz przejść do optymalizacji. Na co warto zwróć szczególną uwagę podczas pracy nad SXO?

Kluczowym elementem są oczywiście treści publikowane na stronie. Należy pamiętać, że powinny być one przygotowane pod użytkowników z Twojej grupy docelowej. Bez względu na to, czy prowadzisz witrynę e-commerce, czy stronę stricte poświęconą contentowi, powinna ona odpowiadać na potrzeby odbiorców, co sprzyja pozyskaniu organicznych wyników.

Strona dobrze przygotowana pod SXO powinna być także intuicyjna i prosta w obsłudze. Ważne jest, aby tyczyło się to zarówno wyświetlania witryny internetowej na laptopie lub komputerze, jak i na urządzeniu mobilnym. Strona powinna być tak skonstruowana, aby wszystkie najważniejsze informacje były łatwo dostępne na różnych urządzeniach. Szczególnie istotne są tutaj podstrony, które biorą udział w ścieżce konwersji — na przykład te wspierające użytkowników na różnych etapach decyzji zakupowej.

Aby skutecznie zoptymalizować całą stronę, warto zbadać również tak zwane mapy ciepła. Jest to badanie, które pomaga zweryfikować, po których obszarach strony użytkownicy poruszają się najchętniej, jak dużo czasu spędzają na poszczególnych podstronach, które elementy przykuwają ich uwagę, w jakie miejsca na stronie klikają, oraz jak przebiega ich proces zakupowy w przypadku witryny e-commerce.

Jak wybrać agencję SXO?

Optymalizacją witryny pod kątem SXO zajmują się profesjonalne agencje marketingowe. Jak jednak wybrać agencję, która sprosta wszystkim Twoim oczekiwaniom?

Szukasz agencji, która pomoże zoptymalizować Twoją witrynę pod kątem SXO?

Wybór agencji, która zajmie się optymalizacją sklepu internetowego lub witryny Twojego biznesu pod SXO nie jest łatwym zadaniem. Należy pamiętać, że jest to strategiczna decyzja, która może bezpośrednio wpłynąć na sukces strony.

Aby wybrać dobrą agencję SXO, należy przede wszystkim jasno określić cele. Celem może być na przykład:

 • wzrost sprzedaży e-commerce,
 • zwiększenie konwersji,
 • pozyskanie trafnego ruchu
 • budowa pozytywengo wizerunku marki/firmy

Wybierz agencję, która utożsamia się z Twoim celem. Warto kierować się równeiż opiniami innych klientów. Agencja powinna przede wszystkim wzbudzać Twoje zaufanie. Koniecznie zadaj też kilka pytań. Waro dowiedzieć się, czy agencja na bieżąco raportuje wyniki, czy oferuje szkolenia i dzieli się wiedzą, czy przedstawia konkretny plan działania oraz czy informuje o zmiamach wprowadzanych na stronie.

SXO – najskuteczniejsza strategia marketingu internetowego

Podsumowując, SXO jest jedną z najsukteczniejszych i najefektownijszych strategii, jeśli chodzi o marketing internetowy i content marketing. To unikalne połączenie UX i SEO pozwala na znaczące zwiększenie współczynnika konwersji oraz poprawę doświadczeń użytkownika na stronie.

Search Engine Optimization jest odpowiedzialne za pojawianie się Twojej strony w wynikach wyszukiwania Google oraz ściągnięcie na stronę użytkowników z grupy docelowej. User Experience sprawi zaś, że użytkownicy chętniej pozostaną na stronie i dokonają konwersji, a ich odczucia związane z korzystaniem ze strony będą pozytywne.

Jeśli więc zastanawiasz się, czy warto zdecydować się na profesjonalną usługę SXO dla sklepu internetowego lub innej witryny, to odpowiedź brzmi: zdecydowanie warto!

Aleksandra Michaliszyn
Copywriter

Zainteresował Cię ten temat i chciałbyś porozmawiać o podobnych działaniach w Twojej firmie?

Wypełnij formularz i umów się na 30-minutową, bezpłatną rozmowę strategiczną!

  Dziękujemy za wypełnienie formularza!

  Wkrótce skontaktujemy się z Tobą, by umówić zakres i termin spotkania. Na tej podstawie dobierzemy eksperta, który poprowadzi konsultacje.

  Życzymy udanego dnia :) zespół Neon Shake