Czym jest marketing szeptany?

BY Arek Morawski

Marketing szeptany, choć nie jest nowym pojęciem, zyskuje na popularności jako skuteczna strategia promocji w cyfrowym świecie.  

W dobie mediów społecznościowych i nadmiaru informacji, marketing szeptany wyróżnia autentyczna i wiarygodna metoda dotarcia do klientów. Jej rolą jest budowanie świadomości marki i reputacji.

Na czym polega marketing szeptany?

Marketing szeptany jest również nazywany marketingiem rekomendacji bądź plotki. Jest definiowany jako dział komunikacji interpersonalnej, w którym podmioty wyrażają swoje zdanie na temat działań przedsiębiorstwa. Jest to dzielenie się informacjami np. o wybranym produkcie czy usłudze. Marketing szeptany może być prowadzony jawnie, poprzez ambasadora marki, lub nieoficjalnie, poprzez zwykłe konta użytkowników na platformach społecznościowych.

Marketing szeptany to strategia marketingowa polegająca na dyskretnym promowaniu produktów lub usług poprzez naturalne rozmowy i rekomendacje. Jest to subtelna forma marketingu, która polega na wykorzystaniu wpływowych osób i ich sieci społecznych do rozpowszechniania informacji o marce. W dzisiejszym świecie, gdzie konsumenci są co raz bardziej odporni na tradycyjne metody reklamy, marketing szeptany oferuje sposób na budowanie zaufania i autentyczność marki. Autentyczne rekomendacje od realnych użytkowników mogą mieć znacznie większy wpływ niż standardowe reklamy.

Co sprawia, że jest skuteczny?

Wiarygodność: Rekomendacje od rzeczywistych użytkowników są postrzegane jako bardziej wiarygodne niż tradycyjne reklamy. W opinie w Internecie co raz mniej osób wierzy niż te, które są przekazywane w sposób rozmowy.  Dzięki marketingowi budzimy pozytywne emocje oraz ułatwiamy nawiązywanie głębokich i personalnych relacji z klientem. Marketing szeptany, opierając się na prawdziwych doświadczeniach i opinii, w naturalny sposób wpisuje się w te wartości. W dobie cyfrowej, kiedy konsumenci są zalewani reklamami, wiarygodne źródła informacji stają się coraz bardziej cenione. Autentyczne opinie mogą wywołać silniejszą reakcję emocjonalną i większe zaangażowanie. Kiedy ktoś, kogo uważamy za wiarygodne źródło, poleca produkt, jesteśmy bardziej skłonni do zainteresowania się nim. : Marketing szeptany często odbywa się w naturalnym, codziennym środowisku – na przykład na forach internetowych, w mediach społecznościowych czy w realnych rozmowach – co sprawia, że jest odbierany jako mniej sztuczny i bardziej wiarygodny. Wiarygodność jest fundamentalnym elementem marketingu szeptanego. Poprzez wykorzystanie autentycznych rekomendacji i opinii, firmy mogą budować silne i trwałe relacje z klientami, oparte na zaufaniu i szacunku. W dzisiejszym świecie, gdzie konsumentów zalewają nieustannie reklamy, autentyczność i wiarygodność są kluczami do efektywnego komunikowania się z rynkiem.

Docieranie do niszy: Pozwala na skuteczne dotarcie do wąskich grup odbiorców. Marketing szeptany to komunikacja „ust do ust”, jest ona trudna do kontroli ze strony firmy. Pozytywny marketing szeptany może jednak przynieść nam wiele korzyści. Jest to szczególnie cenne w przypadku produktów lub usług wymagających specjalistycznej wiedzy lub zainteresowań. Marketing szeptany pozwala na komunikację, która jest dostosowana do konkretnych zainteresowań i potrzeb niszowej grupy. Dzięki temu komunikaty są bardziej trafne i rezonują z odbiorcami. W obliczu stale rosnącej liczby reklam, które bombardują konsumentów codziennie, wiele osób staje się „odporne” i nie zauważają już tradycyjnych reklam.  Marketing szeptany, jako subtelniejsza forma promocji, jest często bardziej akceptowany i mniej inwazyjny.  Docieranie do niszy jest jedną z kluczowych przewag marketingu szeptanego. Pozwala on na skuteczne i precyzyjne dotarcie do specjalistycznych grup odbiorców, które często są niedostępne dla tradycyjnych metod marketingowych. Przez celowanie w konkretne zainteresowania i potrzeby, marketing szeptany umożliwia budowanie głębszych i bardziej wartościowych relacji z klientami.

marketing szeptany

Wdrażanie marketingu szeptanego

Sukces w marketingu szeptanym wymaga starannej strategii i zrozumienia grupy docelowej. Zrozumienie dokładnych preferencji, zachowań i trendów grupy docelowej jest kluczowe. To pozwoli dostosować treści do ich oczekiwań, zwiększając szanse na organiczne udostępnieni. Kluczowe jest identyfikowanie i angażowanie odpowiednich influencerów oraz dbanie o autentyczność komunikatu. Stworzenie treści, która wywołuje emocje, jest autentyczna i łatwa do udostępnienia. Kreatywność i oryginalność są kluczowe, aby przyciągnąć uwagę i pobudzić społeczność do działania. 

Działanie można poprowadzić z wykorzystaniem monitoringu Internetu. Możemy to realizować na forach, blogach i mikroblogach, portalach społecznościowych, informacyjnych.

Kluczowe jest zrozumienie, kim są Twoi klienci i co ich motywuje, Marketing szeptany opiera się na głębokim zrozumieniu potrzeb i preferencji Twojej grupy docelowej.  Marketing szeptany doskonale integruje się z innymi strategiami, takimi jak marketing treści, SEO, czy social media marketing, tworząc spójną i kompleksową strategie komunikacji marki. Wprowadzenie marketingu szeptanego wymag odpowiedniego podejścia, uwzględniając kreatywność, analizę danych i budowanie trwałych relacji. Kluczowym celem jest stworzenie treści, która będzie naturalnie dzielona przez społeczność, przyczyniając się do zwiększenia świadomości marki i lojalności klientów. Ta strategia umożliwia tworzenie bardziej spersonalizowanej i skutecznej komunikacji marketingowej.

marketing szeptany

Podsumowanie

Marketing szeptany, choć wymaga subtelności i staranności, może być niezwykle skuteczną strategią wzrostu świadomości i reputacji marki. W dobie cyfrowej, gdzie konsumentów bombarduje się niezliczonymi reklamami, subtelne i wiarygodne komunikaty mogą wywierać znacznie większy wpływ. Marketing szeptany to doskonałe narzędzie do szybkiego reagowania na kryzysy wizerunkowe oraz angażowanie bezpośredni klienta do działań firmy. Dzięki temu marketingowi ułatwiamy nawiązywanie głębokich i personalnych relacji z klientem. To inaczej strategia reklamowa oparta na przekazywaniu informacji w sposób organiczny i niejawny przez istniejące sieci społeczne i relacje. Kluczowym elementem marketingu szeptanego jest wykorzystanie ludzkiej natury  do dzielenie się informacjami na temat marki. Przekazywanie treści przez zadowolonych klientów lub Influencerów może gwarantować dużą uwagę w krótkim czasie. Podsumowując, że  marketing szeptany może być skuteczną strategią, ale wymaga starannej analizy grupy docelowej, tworzenia treści o wysokiej jakości i budowania autentyczności relacji z klientami. W dobie mediów społecznościowych, zdolność do wywołania falowego efektu poprzez organiczne udostępnianie staje się coraz istotniejsze dla firm pragnących osiągnąć sukces w dzisiejszym konkurencyjnym środowisku marketingowym.  

FAQ:

Czym różni się marketing szeptany od tradycyjnego marketingu?

Odpowiedź: Marketing szeptany polega na naturalnych rekomendacjach, a nie bezpośredniej reklamie. Ten marketing jest przekazywany z „ust do ust” z czego wiemy, że polecenie jest prawdziwe, a nie jest to płatna reklama.

Jak znaleźć odpowiednich influencerów do marketingu szeptanego?

Odpowiedź: Ważne jest, aby wybrać influencerów, którzy pasują do wartości marki i mają zaangażowaną publiczność.

Czy marketing szeptany jest legalny?

Odpowiedź: Tak, ale należy przestrzegać zasad etyki i przejrzystości. Prawo wprost nie zakazuje stosowanie tego rodzaju marketingu. Etyka w marketingu szeptanym jest bardzo ważna, ponieważ wpływa na wizerunek oraz postrzeganie marki.

Jak mierzyć skuteczność marketingu szeptanego?

Odpowiedź: Można śledzić wskaźniki takie jak zwiększenie liczby nowych klientów czy wzrost sprzedaży usług bądź produktów. Kolejnym wskaźnikiem jest poprawa wizerunku marki, którą można zmierzyć za pomocą opinii klientów.

Czy małe firmy mogą skorzystać z marketingu szeptanego?

Odpowiedź: Tak, to koszt-efektywna strategia również dla mniejszych przedsiębiorstw.

Arek Morawski

Arek jest naszym Head of Performance. Od wielu lat zajmuje się projektami, które głównie obejmują performance marketing. Arek doskonale zna obszar SEO, SEM i cały Digital. Dzięki temu nasza agencja jest w stanie aktualizować wiedzę i narzędzia potrzebne do prowadzenia kampanii i działań performance.

Zainteresował Cię ten temat i chciałbyś porozmawiać o podobnych działaniach w Twojej firmie?

Wypełnij formularz i umów się na 30-minutową, bezpłatną rozmowę strategiczną!

    Dziękujemy za wypełnienie formularza!

    Wkrótce skontaktujemy się z Tobą, by umówić zakres i termin spotkania. Na tej podstawie dobierzemy eksperta, który poprowadzi konsultacje.

    Życzymy udanego dnia :) zespół Neon Shake